سرریز شدن آب تالاب بین‌المللی کانی ‌برازان مهاباد

سرریز شدن آب تالاب بین‌المللی کانی ‌برازان مهاباد
آب تالاب بین‌المللی کانی‌برازان شهرستان مهاباد سرریز شد.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری  مهاباد؛ رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان مهاباد گفت: آب تالاب بین‌المللی کانی‌برازان این شهرستان برای دومین سال پیاپی سرریز شد.

فاروق سخنور افزود: هم‌اکنون ظرفیت ۱۶ میلیون مترمکعبی این تالاب پر شده و آب به قسمتهایی از تالاب روستای بفراوان نیز رسیده است.

سخنور تصریح کرد: ظرفیت ذخیره آب در این تالاب، محدود است و در صورت افزایش این حجم، آب وارد زمینهای زراعی اطراف تالاب شده و باعث ایجاد خسارت به راههای دسترسی و زمینهای کشاورزی می‌ شود

وی افزود: آب این تالاب از رودخانه مهاباد، چشمه روستای قره‌داغ و زهکش ‌های اطراف این تالاب تأمین می ‌شود که امسال با توجه به لایروبی زهکش‌ ها و بارش خوب زمستانی، سرعت ورود آب چشمگیر است.

سخنور گفت: با راه اندازی ایستگاه پایش آنلاین در این تالاب مؤلفه های عمق آب، میزان اکسیژن، دما، فشار و رطوبت تالاب رصد شده و به صورت آنلاین به دفتر تالابهای ایران ارسال می ‌شود.

وی، در خصوص شمار پرندگان درحال زیست در این تالاب هم گفت: همزمان با آغاز کوچ بهاره پرندگان با افزایش تدریجی دمای هوا در مناطق جنوبی و نیز مهیا شدن شرایط مطلوب اسکان، دسته ‌های چندهزارتایی از پرندگان مهاجر آبزی وکنارآبزی وارد تالاب بین‌المللی کانی ‌برازان مهاباد شده‌ و هم‌ اکنون بیش از ۲۰ هزار قطعه پرنده مهاجر در آن حضور دارند.

رئیس اداره حقاطت محیط زیست شهرستان مهاباد اضافه کرد: این پرندگان شامل گونه ‌های آبزی و کنارآبزی شامل غاز خاکستری، اردک‌ تاج‌دار، اردک سرحنایی، اردک سرسفید و اردک بلوطی، چنگر، کشیم، فلامینگو، خروس‌کولی سینه ‌سیاه و دم ‌سفید است.

وی افزود: این تالاب به علت وضعیت مطلوب و امنیت مناسب به یکی از استراحتگاهها و زیستگا‌ههای مهم پرندگان در شمال ‌غرب کشور تبدیل شده و همه ‌ساله پذیرای شمار زیادی از انواع پرندگان مهاجری است که در مسیر پرواز خود وارد این تالاب می‌شوند.