200 هکتار از مراتع مهاباد با ایجاد آتش‌بُر ایمن شد

200 هکتار از مراتع مهاباد با ایجاد آتش‌بُر ایمن شد

 

به گزارش روابط عمومی فرمانداری مهاباد : رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری مهاباد گفت: امسال با همکاری انجمن‌های دوستداران منابع طبیعی در بیش از ۲۰۰ هکتار از مراتع و ذخیره‌گاه‌های جنگلی این شهرستان آتش‌بُر ایجاد شده است.

مجید پاتو روز دوشنبه در حاشیه برگزاری مانور اطفای حریق و ایجاد آتش‌بُر که با حضور دوستداران منابع طبیعی و اعضای انجمن دوچرخه‌سوران همرکاب سبز زاگرس این شهرستان در پارک جنگلی سد مهاباد برگزار شد  اظهار داشت: این طرح برای افزایش ایمنی مراتع و ذخیرگاه‌های جنگلی از خطرات آتش‌سوزی از ۱۵ خرداد شروع شده و تا ۱۵ تیرماه تداوم خواهد داشت.

وی اضافه کرد: در این طرح با پاکسازی بوته گیاهان به صورت عمودی، از گسترش آتش‌سوزی احتمالی در مراتع جلوگیری می‌شود و در صورت بروز آتش نیز خاموش‌کردن آن به خاطر ایجاد شیارها آسان‌تر خواهد بود.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری مهاباد از دوستداران محیط زیست و علاقه‌مندان به منابع طبیعی این شهرستان خواست در طرح ایجاد آتش‌بُر در مراتع و مناطق جنگی با این اداره همکاری بیشتری داشته باشند.

پاتو" افزود: با توجه به افزایش درجه حرارت هوا در روزهای اخیر، پوشش گیاهی مناسب و خشکیدگی علوفه‌ها در مراتع و جنگل‌ها احتمال وقوع آتش‌سوزی در عرصه‌های منابع طبیعی وجود دارد که شهروندان در صورت مشاهده هرگونه حریقی مراتب را با سامانه ۱۵۰۴ به منابع طبیعی اطلاع دهند.

وی از شهروندان، دامداران، گردشگران و کشاورزان خواست تا برای پیشگیری از حوادث و نابودی منابع طبیعی، اقدامات احتیاطی و پیشگیرانه را به‌منظور جلوگیری از آتش‌سوزی رعایت کنند.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری مهاباد گفت: کشاورزان پس از برداشت محصولات از آتش‌زدن پس‌چر مزارع خودداری کنند زیرا این کار علاوه بر اینکه مواد آلی و موجودات مفید خاک را از بین می‌برد، موجب سرایت آتش به مراتع همجوار و از بین رفتن علوفه احشام و تخریب ساختمان خاک نیز می‌شود.

# نظر : 0