6 چهره ماندگار در مهاباد برای تجلیل معرفی شدند

6 چهره ماندگار در مهاباد برای تجلیل معرفی شدند
6 چهره ماندگار در مهاباد برای تجلیل معرفی شدند

به گزارش روابط عمومی فرمانداری مهاباد ، رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان مهاباد از معرفی 6 چهره ماندگار عرصه فرهنگ و هنر به استان جهت تجلیل خبر داد.

سیامند جوانبخت در چهلمین جلسه شورای فرهنگ عمومی اظهار کرد: برای اولین بار در سطح استان از چهره‌های ماندگار عرصه‌های مختلف فرهنگ و هنر در شهرستان مهاباد به پاس تلاش مستمر در راستای اعتلای فرهنگ و هنر تجلیل به عمل می‌آید.

وی افزود: پیرو درخواست مرکز استان از این اداره مبنی بر معرفی چهره‌ها و شخصیت‌های برجسته علمی و ادبی این شهرستان، بعد از بررسی‌های انجام شده و تصویب اعضای شورا اسامی 6 نفر از شخصیتهای برجسته این شهرستان جهت تایید نهایی به اداره کل فرهنگ و ارشاد استان ارسال می‌شود.

سلیمان محمدیانی کارشناس امور فرهنگی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی این شهرستان در ادامه اظهار کرد: دکتر مصطفی خرم دل مترجم و مفسر قرآن، قادر فتاح قاضی نویسنده، پژوهشگر چندین منظومه با ارزش، سید محمد صمدی تاریخ نگار و پژوهشگر، ناصر آغابرا شاعر روشن دل، ابولقاسم مؤیدزاده شاعر و همچنین صلاح پایانیانی پژوهشگر برجسته ادبیات شفاهی و فولکلور کوردی در منطقه موکریان به عنوان 6 چهره برجسته فرهنگی، ادبی و علمی این شهرستان درنظر گرفته شده و برای تایید نهایی، اسامی به مرکز استان ارسال می‌شود.

وی افزود: هریک از این شخصیت‌ها در سطح منطقه، کشور و حتی بین المللی شناخته شده‌اند و آثار خلق شده توسط آنها جزو آثار فاخر و ارزشمند حوزه‌های مختلف فرهنگی است.

در ادامه امام جمعه شهرستان مهاباد ضمن تقدیر از عملکرد اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص تجلیل از شخصیت‌های برجسته شهرستان اظهار کرد: اسامی مطرح شده در این شورا هر کدام دارای جایگاه بسیار ویژه‌ای می‌باشند و در اولویت قرار دادن چند نفر از آنها کارشناسی شده نیست.

عبدالسلام امامی افزود: شهرستان مهاباد یکی از قطب‌های فرهنگی و ادبی کشور است و تعداد شخصیت‌های علمی، ادبی و هنری آنها با شهرهای دیگر قابل مقایسه نیست.

وی تصریح کرد: اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مهاباد برای تجلیل از شخصیت‌های برجسته و چهره‌های ماندگار شهرستان نیز ابتکار عمل داشته باشد و لیستی از هنرمندان، نویسندگان و پژوهشگران تهیه و در تعامل کامل باشند.

در ادامه معاون توسعه و برنامه‌ریزی فرماندار مهاباد نیز با اشاره به دستاوردهای این شهرستان در حوزه فرهنگ کتابخوانی و کسب عنوان شهر خلاق کتاب اظهار کرد: هرسال باید بر موضوعی متمرکز شد و تمامی سازمان‌ها و دستگاه‌های شهرستان در راستای ارتقای آن گام بردارند.

خشایار صنعتی افزود: جایگاه فرهنگی شهرستان مهاباد در استان آذربایجان غربی از سایر شهرها متمایز است و مسوولان باید در راستای تقویت و ارتقای آن گام بردارند.

بخش دیگر چهلمین جلسه شورای فرهنگ عمومی به نام‌گذاری و ایجاد المان کتاب در یکی از میادین و یا نقاط شهر اختصاص داشت و مقرر شد نظرات اعضا بهمراه توجیهات، بصورت کتبی به دبیرخانه این شورا ارسال و در جلسه‌ای تخصصی بررسی گردد.

برای نصب المان کتاب در شهر مهاباد 3 مکان شامل پارک خانواده، بلوار خبرنگار، فلکه کاکتوس و تبدیل آن به فلکه کتاب توسط اعضا پیشنهاد شده است.

در پایان جلسه احکام اعضای شورای فرهنگ عمومی شهرستان مهاباد نیز به افراد اعطا شد.