فرماندار مهاباد: شهردار جلو ساخت و سازهای غیرمجاز حاشیه شهر را بگیرد

به گزارش روابط عمومی فرمانداری مهاباد ؛ صبح امروز شنبه 13 آذر ماه 1400 عارف خدرلو در جلسه ستاد بازآفرینی شهر مهاباد که در سالن تالار وحدت این شهرستان برگزار شد گفت : ساخت و سازهای و منازل مسکونی حاشیه شهر که بدون رعایت ضوابط مهندسی و برخی نیز در مساحت کمتر از ۵۰ متر ساخته می شوند، باید گرفته شود تا در آینده برای خود شهرداری مشکل ایجاد نکنند.
وی ادامه داد: مهاجرت بدون برنامه و اصول به داخل شهرها، حاشیه نشیینی را روز به روز افزایش داده و که در صورت نبود کنترل و نظارت مستمر در آینده مشکلات زیادی برای شهرداری و شهروندان ایجاد خواهد کرد که باید از آن جلو آنها را گرفت.
فرماندار مهاباد با بیان اینکه طبق پیش بینی های انجام شده هم اکنون بالای ۶۰ تا ۷۰ هزار نفر در مهاباد حاشیه نشین هستند، گفت: ۱۱ منطقه محروم و حاشیه سطح شهرستان شناسایی شده که دستگاه های متولی مظوف هستند برای ارتقا وضعیت رفاهی، خدماتی، درمان، آموزش و سایر پروژه های عمرانی در اولیت کاری خود قرار دهند.
خدرلو با بیان اینکه تامین مسکن مناسب و ارزان قیمت باید برای شهروندان فراهم شود، گفت: احداث منزل مسکونی در زمین های قولنامه ای ممنوع بوده و هم اکنون چندین پرونده قضایی در خصوص مشکلات مربوط به احداث منازل مسکونی در مالکیت افراد دیگر در دستگاه قضا در حال پیگیری است که تصمیمات در مورد آن نیاز به مراجع استانی دارد.
وی اظهار داشت: راه و شهرسازی نیز زمین های قابل استفاده و بدون مشکلی دولتی را برای احداث پروژه های خدماتی شناسایی کند تا در صورت تامین اعتبار از محل ستاد بازآفرینی شهری کشور بتوان آن را ساخت و منابع مالی به دلیل نبود مدیریت از شهرستان خارج نشود.
خدرلو عنوان کرد: بافت فرسوده علاوه بر این که سیمای شهر را از توسعه و عمران دور می‌کند، در مواقع بروز بحران و حوادثی نظیر زلزله، خسارت‌های مادی فراوان و تلفات انسانی زیادی را بر جای می‌گذارد.  
در ادامه جلسه مدیران آموزش و پرورش، شبکه بهداشت و درمان، میراث فرهنگی، شهرداری، اداره برق و بهزیستی در خصوص طرح های قابل اجرا و عملیات انجام شده در مناطق کم برخوردار گفت و گو کردند.