514 هکتار از اراضی ملی مهاباد رفع تصرف شد

514 هکتار از اراضی ملی مهاباد رفع تصرف شد
طی سه ماه نخست امسال 514 هکتار از اراضی ملی این شهرستان در قالب 47 پرونده رفع تصرف شد.

 

 

به گزارش روابط عمومی فرمانداری مهاباد : رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری مهاباد گفت : امسال در مجموع 61 فقره پرونده قرق و تصرف اراضی ملی تشکیل شده که از این تعداد 47 پرونده با 514 هکتار مساحت با اخذ تعهد محضری محتومه شده و 19 فقره پرونده با 70 هکتار مساحت 74 هکتار به مراجع قضایی ارسال شد.

وی اضافه کرد: در این مدت 28 فقره پرونده تخریب اراضی ملی با 46 هکتار مساحت تشکیل شده که 9 فقره پرونده با  هشت هکتار مساحت مختومه شده و 19 فقره پرونده با 38 هکتار مساحت در حال بررسی است.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری مهاباد گفت: سال گذشته در این مدت 33 فقره پرونده تصرف با 95 هکتار مساحت و 51 فقره پرونده تخریب اراضی ملی با مساحت 41 هکتار مساحت تشکیل شده بود و متخلفان برابر قانون مشمول پراخت جریمه شدند.

پاتو اظهار داشت: امسال همچنین هشت فقره پرونده قطع اشجار با 120 اصله درخت تشکیل شده و متخلفان به پرداخت چهار میلیون ریال جریمه شدند و 110 فقره پرونده چرای غیرمجاز بهاری با بیش از سه هزار راس دام رسیدگی شده است.

وی با اشاره به اجرای طرح "ترسیب‌کربن" (ذخیره کربن موجود در هوا در خاک و گیاهان) در 6 روستا حوضه دریاچه ارومیه با معرفی تسهیل‌گران در این شهرستان اجرایی شد، افزود: این طرح با اعتبار بیش از 300 میلیون ریال در روستاهای "داشخانە"، "قزلقوپی"، "کهنە‌دی"، "گردە‌یعقوب"، "کوسە‌کهریز" و "قرە‌قشلاق" در بخش مرکزی این شهرستان هم‌اکنون در اجرا است.

وی اضافه کرد: مشارکت دادن زنان روستایی در قالب ایجاد صندوق خُرد زنان و توسعه تعداد روستاهایی که در این پروژه همکاری می‌کنند، از دیگر برنامه‌های تسهیل‌گران در اجرای این طرح است.

در مهاباد بیش از 197 هزار هکتار مراتع روستایی و ییلاقی و یکهزار هکتار جنگل وجود دارد که جنگل‌های این شهرستان بیشتر در مناطق غربی و در روستاهای «کاولان» و «کوران» واقع شده‌است.

آذربایجان‌غربی 2 میلیون و 750 هزار هکتار عرصه ملی دارد که 101 هزار هکتار آن را جنگل‌ها تشکیل می‌دهد و نقطه آغاز رویشگاه جنگلی زاگرس محسوب می‌شود.

# نظر : 0