دست رد مهاباد به سایت پیشنهادی میاندوآب برای تجمیع زباله

 

در جلسه کارگروه مدیریت پسماند شهرستان مهاباد سایت پیشنهادی شهرستان میاندوآب که در حوالی بازار امیرآباد مهاباد قرار دارد پیشتر از سوی کارشناسان ادارات شهرستان مهاباد مورد بررسی قرار گرفت و به اتفاق آرا مردود و نامناسب اعلام شد.

ایرج شجاعی در حاشیه جلسه در گفتگو با خبرنگار هاژه اظهار کرد: علی‌رغم علاقمندی این شهرستان برای تجمیع سایت زباله با شهرستان میاندوآب محل پیشنهاد شده دارای معایبی است که اجرای آنرا غیر ممکن کرده است.

وی افزود: فاصله بیش از 35 کیلومتر، تحمیل هزینه بسیار زیاد برای شهرداری، بالا بودن سطح آبهای زیرزمینی در محل، نزدیکی به روستا و محور مواصلاتی شهرستان، مشکل مالکیت و تخصیص این زمین به فاز 2 شهرک صنعتی مهاباد که در ماه‌های گذشته صورت گرفته عملا این سایت را از دستور کار خارج می‌کند.

شجاعی تصریح کرد: نزدیکی به چاه‌های آب شرب و کشاورزی، قنات و همچنین مخالفت و حساسیت سازمان‌های مردم نهاد و شهروندان از دیگر مسائلی است که اجرای تجمیع پسماند در سایت پیشنهادی را غیرممکن کرده است.

فرماندار مهاباد در ادامه اظهار کرد: تجمیع پسماند و بازیافت زباله از مواردی است که هر شهری بدنبال آن است و مزایای آن قابل قیاس نیست اما اجرای آن حساسیت ویژه‌ محیط زیستی را می‌طلبد که قطعا باید رعایت شود.

شجاعی با بیان اینکه ظرفیت سایت پسماند سیدآباد تکمیل شده و هرچه سریعتر باید مکانی جدید به عنوان سایت پسماند مکانیابی و راه‌اندازی شود افزود: 3 سایت پیشنهادی برای انتقال سایت پسماند شهرستان مورد بررسی قرار گرفته و مقرر شد که مطالعات اولیه در بخش منابع طبیعی، آبهای زیرزمینی، محیط زیستی آن‌ها به سرعت انجام شود و بعد از اعلام نتیجه تعیین تکلیف گردد.

وی تصریح کرد: آبهای زیرزمینی از مواردی است که راه‌اندازی سایت جدید را با تأخیر روبرو کرده اما تمهیداتی برای ساخت ابنیه و استانداردسازی جهت جلوگیری از آلوده کردن منابع آب زیرزمینی پیشنهاد شده که در صورت تایید شاهد انتقال سایت پسماند به آن محل خواهیم بود.

شجاعی اضافه کرد: ملاحظات زیست محیطی باید در اولویت قرار بگیرد و با توجه به فعالیت معادن در این منطقه سایت جدید باید استانداردهای لازم را داشته باشد.

سایت زباله سیدآباد در منطقه ای کاملا صخره ای، با شیب 120 درصد و در نزدیکی مناطق مسکونی فجر و سیدآباد قرار دارد و در چند سال گذشته علاوه بر غیراستاندارد بودن مشکلات زیادی برای محیط زیست منطقه و روستاهای اطراف به وجود آورده است. در چند ماه گذشته چندین جلسه فوق العاده برای تعیین تکلیف آن برگزار شده و ضرب الاجل انتقال سایت پسماند از سیدآباد به مکانی دیگر چندین بار تمدید شده است.

از سویی دیگر شهر میاندوآب به لحاظ ویژیگی‌های جغرافیایی و طبیعی خود فاقد سایت پسماند است و این شهر چندین سال است که با مشکل دفع پسماند شهری روبروست.

دولت نیز برای تجمیع سایت زباله‌ شهرهای همجوار برای استقبال سرمایه‌گذاران تسهیلات بلاعوض ارائه می‌دهد و همین امر موجب شده بارها تجمیع سایت پسماند از سوی استان برای شهرهای مهاباد و میاندوآب پیشنهاد شود.