نمایشگاه  منطقه ای صنایع دستی در مهاباد افتتاح شد

به گزارش روابط عمومی فرمانداری مهاباد بعدازظهر روز دوشنبه مورخه 24 تیرماه 98 ، با حضور معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان مهاباد ، مدیرکل میراث فرهنگی ، جمعی از روسای ادارات ، هنرمندان و صاحبان صنایع دستی و فعالان عرصه هنر در شهرستان مهاباد افتتاح گردید.

این نمایشگاه که با همت اداره میراث فرهنگی برگزار شده است مشتمل بر غرفه هایی از هنرمندان استان آذربایجان غربی ، آذربایجان شرقی ، کردستان ، گیلان و قزوین می باشد که هر یک از آنها محصولات و ساخته های خود را به عرضه نمایش می گذارند ، هدف این نمایشگاه ، ایجاد بستر مناسب و زمینه برای ظهور استعدادها و هنر های و صنایع بومی ، ملی ، محلی است که افراد با بروز توانمندی های خود همزمان باعث ایجاد نوعی بازار فروش برای محصولات خودشان میشوند و همچنین در راستای شعار سال ؛ رونق تولید ، می باشد .

جلیل جباری بیان کرد: صنایع دستی یا صنعت دست در زمره خلاقیت و هنر قرار دارد و فعالیت صنایع دستی در هر دیار نشان‌دهنده خلاقیت و هنر ذهنی مردم آن منطقه است.

وی تاکید کرد: برپایی بازارچه‌ها و نمایشگاه‌هایی از این دست سبب توسعه و رونق صنایع دستی شده است که این عامل زمینه‌ای برای تشویق هنرمندان در تداوم هنرشان محسوب می‌شود.

وی اظهار امیدواری کرد با رشد و توسعه صنایع دستی گام‌های موثری در جهت ایجاد فرصت‌های ‏شغلی برداشته شود تا این صنعت جایگاه واقعی خود را از جهات اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و ‏اشتغال‌زایی پیدا کرده و زمینه رشد و توسعه هر منطقه را فراهم کند.

 ایرج شجاعی معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان  مهاباد نیز در این مراسم گفت: جشنواره‌های صنایع دستی یک رویداد فرهنگی برای انتقال و تبادل آیین و آدام رسوب مردمان منطقه است که کشور ایران از این لحاظ جز کشورهای غنی به حساب می‌آید.

ایرج شجاعی افزود: بدون شک یکی از افتخارات هر ملت و کشوری، صنایع بومی و دستی آن است هنرهای سنتی، مجموعه هنرهای اصیل، بومی و مردمی هر کشور است که ریشه‌های عمیق و استواری در اعتقادات آداب، عادات، رسوم، سنن و در مجموع فرهنگ معنوی هر جامعه داشته ‏و نمایشگر فرهنگ و تمدن اقوام است.

وی با بیان اینکه تفاوت انسان‌ها در ارزش‌های اعتقادی و آداب و رسوم آنان است، اضافه کرد: تلاش می‌کنیم زمینه برپایی جشنواره‌ای ملی و سراسری برای شناسایی فرهنگ و میراث فرهنگی هر منطقه را بیش از پیش فراهم سازیم.

این نمایشگاه در قالب ۵۰ غرفه شامل ۳۰ رشته مختلف بومی و شاخص استان‌های مختلف کشور تا ۲۸ تیرماه جاری برای بازدید شهروندان در این شهرستان دایر خواهد بود.

این نمایشگاه در راستای توسعه و ترویج هنر صنایع دستی و با هدف استفاده از ظرفیت‌های گردشگری مهاباد با حضور هنرمندان استان‌های مختلفی چون کرمانشاه، خراسان رضوی، کردستان، گیلان، اردبیل، همدان، زنجان، آذربایجان‌شرقی و قزوین برپا شده است.

علاقه‌مندان می‌توانند هر روز از ساعت ۱۷ تا ۲۳ از این نمایشگاه که در جنب میدان مادر این شهرستان دایر شده است دیدن خرید کنند.

مهاباد ۹۲ اثر تاریخی ثبت شده ملی دارد که سد مهاباد، غار سهولان، تالاب کانی‌برازان، موزه و حمام میرزارسول، تخته سنگی فقره‌قا، برده کنته و مسجد جامع از مهم‌ترین اثرهای تاریخی و جاذبه‌های گردشگری این شهرستان است.