اجرای حکم رفع تصرفات حاشیه سد و رودخانه مهاباد از سر گرفته می شود

اجرای حکم رفع تصرفات حاشیه سد و رودخانه مهاباد از سر گرفته می شود
اجرای حکم رفع تصرفات حاشیه سد و رودخانه مهاباد از سر گرفته می شود

به گزارش روابط عمومی فرمانداری مهاباد ، فرماندار مهاباد از ادامه اجرای حکم رفع تصرفات حاشیه سد و رودخانه مهاباد خبر داد.

ایرج شجاعی در جلسه شورای حفاظت از منابع آب شهرستان مهاباد اظهار کرد: بعد از چند ماه تعلل، اجرای احکام رفع تصرفات و تخریب ساختمان‌های غیرمجاز حاشیه سد مهاباد در چند روز آینده از سر گرفته خواهد شد.

وی افزود: علت ایجاد تأخیر و تعلل صورت گرفته در چند ماه اخیر طرح شکایت چند فرد از دادستانی، فرمانداری و برخی مسوولان برای تحت فشار قرار دادن و سنگ‌اندازی در اجرای احکام قانونی بود.

شجاعی تصریح کرد: با دستور صریح و موکد از دادستانی کل و مسوولان رده بالای کشوری پیگیری و ادامه  رفع تصرفات به دادستانی شهرستان‌ها واگذار شده و قضات نیز باید با دادستانی در این زمینه تعامل و هماهنگی داشته باشند، لذا با حضور شخص دادستان مبارزه با زمین‌خواری و تصرفات در سطح شهرستان مهاباد بصورت جدی اجرا خواهد شد.

فرماندار مهاباد در پایان با اشاره به اهمیت سد مهاباد برای تأمین آب شرب و کشاورزی شهرستان اظهار کرد: دادستان شهرستان نیز موظف شده‌اند نسبت به مسوولان مقصر در حوادث و یا تصرفات اعلام جرم نمایند و این اقدام بخش بزرگی از خلاء‌های قانونی را پر خواهد کرد.

در ادامه خالد رحمانی مدیر امور آب شهرستان مهاباد از انسداد 5 حلقه چاه غیر مجاز کشاورزی در روستاهای این شهرستان خبر داد و گفت: 1 دستگاه حفاری غیرمجاز نیز در این رابطه توقیف شده است.

وی با بیان اینکه در سال جاری باید 85 چاه آب غیرمجاز مسدود شود افزود: از ابتدای سال 1398 تاکنون 23 حلقه چاه آب کشاورزی غیرمجاز مسدود شده است و این اقدامات تا پایان سال ادامه خواهد داشت.

رحمانی تصریح کرد: معمولا در فصل تابستان بدلیل برخی ملاحظات انسداد چاه‌های آب با حجم کمتری صورت می‌گیرد اما در فصل پاییز و زمستان بعد از برداشت محصولات انسداد چاه‌های غیرمجاز با شدت و حجم گسترده‌تری صورت می‌گیرد.

مدیر امور آب شهرستان مهاباد در ادامه اضافه کرد: سالانه 44 میلیون و 569 هزار متر مکعب آب بدلیل بهره‌برداری از 1 هزار و 310 چاه‌ آب کشاورزی غیرمجاز از منابع زیرزمینی تخلیه می‌شود که انسداد آن‌ها با توجه کاهش منابع آبی در کشور و استان آذربایجان غربی بصورت جدی در دستور کار قرار گرفته است.

رحمانی افزود: از ابتدای سال 1393 تاکنون 600 حلقه چاه آب کشاورزی غیرمجاز با حجم تخلیه سالانه نزدیک به 5 میلیون متر مکعب آب مسدود شده است.

وی در پایان اظهار کرد: حجم کنونی آب ذخیره شده در مخزن سد مهاباد به 90 میلیون متر مکعب می رسد که نظیر آن در سال گذشته 85 میلیون متر مکعب بود.

معاون خدمات شهری شهرداری مهاباد گفت: با هدف جلوگیری از طغیان رودخانه مهاباد و کنترل جریان آب، عملیات لایروبی و پاکسازی مسیر رودخانه این شهر از رسوبات آغاز شده است.

 گیته اضافه کرد: با توجه به فرصت اندک و آغاز فصل بارشها از سایر ارگانهای شهرستان و حتی استان برای تداوم عملیات لایروبی و تسریع در آن درخواست کمک و اعزام ماشین‌آلات شده است که با اضافه شدن دستگاههای بیشتر در این چند روز تا دهم آبان لایروبی باید به اتمام برسد.

لازم به ذکر است که روز شنبه 7 اردیبهشت ماه 98 با حضور اعضای شورای تامین، اصحاب رسانه و سازمان‌های زیست محیطی مردم نهاد اولین احکام رفع تصرفات دز ساخت و سازهای غیرمجاز در حریم و بستر سد مهاباد به مساحت حدودا 5 هکتار اجرا شد و بعد از آن اجرای احکام رفع و تصرفات مسکوت ماند.
بیش از 150 هکتار باغ در حاشیه سد وجود دارد که از این میزان حدود100 هکتار در حریم و بستر سد مخزنی مهاباد به طور غیرقانونی احداث شده‌اند و آزاد سازی و رفع تصرف آنها علاوه بر تصمیم قاطع قانونی، نیازمند عزم جدی مردم، طرفداران محیط زیست و رسانه‌هاست.