برگزاری اولین جلسه ستاد بحران شهرستان مهاباد

به گزارش روابط عمومی فرمانداری مهاباد ؛ صبح امروز مورخه 1400/01/19 جلسه ستاد مقابله با بحران شهرستان مهاباد با ریاست صنعتی معاون توسعه و برنامه ریزی فرماندار و با حضور بخشداران مرکزی و خلیفان و جمعی از مسئولین شهرستان در سالن جلسات فرمانداری برگزار شد.

خشایار صنعتی گفت: در این نقشه باید سازه‌های بحرانی که فرسوده‌اند، مکان های استقرار موقت در بحران و نقاط حادثه خیز جهت شناسایی و ساماندهی قبل از وقوع حوادث مشخص و نسبت به رفع آنها اقدام لازم انجام شود.

وی با بیان اینکه شهرداری برای تهیه این نقشه در سال‌های گذشته کوتاهی کرده است، ادامه داد: کارشناسان شهرداری مهاباد توانایی تهیه نقشه پیش فرض را داشته و نباید منتظر مدیران استانداری برای اقدام و تهیه این نقشه باشند.

معاون توسعه و برنامه‌ریزی فرمانداری مهاباد اظهار داشت: بسیاری از حوادث بوجود آمده مانند آتش سوزی بازارچه اصغری قابل پیش‌بینی و غیرطبیعی بوده که با کار کارشناسی و اقدامات پیشگیرانه می‌توان از وقوع آن جلوگیری کرد.

صنعتی، لایروبی مسیرهای رودخانه مهاباد را نیز ضروری دانست و گفت: مسیر رودخانه در داخل شهر و حوضه سد انحرافی یوسفکند قبل از سیلابی شدن و رهاسازی آب برای مصارف کشاورزی باید لایروبی شود تا از بروز مشکلات برای شهروندان و کشاورزان جلوگیری کرد.

مدیر امور آب مهاباد هم در این جلسه گفت: لایروبی مسیر رودخانه مهاباد از ابتدای دریاچه سد تا سد انحرافی یوسفکند در سال 1398 به اتمام رسیده و از مسیر "یرغو" نیز با پیشرفت 70 درصد انجام شده است.

رضا جهین با بیان اینکه سد انحرافی سد یوسفکند در 50 سال گذشته لایروبی نشده است، اضافه کرد: حجم این سد انحرافی از یک میلیون و 300 هزار متر مکعب هم اکنون به کمتر از 300 هزار متر مکعب رسیده که نیاز ضروری به لایروبی دارد.

وی با اشاره به اینکه این سد در مسیر رهاسازی آب کشاورزی قرار دارد، اظهار داشت: سال گذشته در رهاسازی آب برای مصارف کشاورزی دچار مشکل بودیم که امسال تلاش می کنیم با همکاری نهادهای دولتی و بخش خصوصی نسبت به لایروبی بخشی از آن اقدام کنیم.

مدیر جهاد کشاورزی مهاباد هم در این جلسه بیان کرد: کاهش سهمیه آب کشاورزی خطری جدی برای محصولات کشاورزی داشته با طولانی شدن بازه آبدهی امکان خشکی و از بین رفتن محصول دور از انتظار نیست.

جعفر ایمانیان با بیان اینکه در سالیان گذشته 140 میلیون متر مکعب برای مصارف کشاورزی از مخزن سد آب رهاسازی می شد، گفت: هم اکنون این میزان به زیر 90 میلیون متر مکعب رسیده و نوبت آبدهی از هشت مرتبه به چهار مرتبه کاهش یافته است.