بازدید فرماندار مهاباد از موزه مردم شناسی حمام میرزا رسول

به گزارش روابط عمومی فرمانداری مهاباد ؛ صبح امروز دوشنبه 20 دیماه 1400 خدرلو معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان مهاباد به همراه حسن زاده مسئول حراست فرمانداری و صدفی ریاست میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان مهاباد از موزه مردم شناسی حمام میرزا رسول مهاباد بازدید بعمل آوردند.

فرماندار مهاباد در این بازدید گفت : موزه مردم شناسی با هدف حفظ هویت قومی و آشنایی با آداب و رسوم، نوع پوشاک بومی و ابزار آلاتی که در گذشته در زندگی روزمره مورد استفاده قرار گرفته بنا گردیده است .

این بنا به لحاظ موقعیت مکانی بین بازار و مسجد جامع شهر واقع شده است و همین مسائل حکایت از اهمیت حمام در بافت شهر داشته است . قدمت این اثر تاریخی به اواخر دوره صفویه و اوایل قاجاریه بر می گردد. در گذشته ارتباط حمام با بافت پیرامون از طریق معبری که در کنار کاروانسرای سیمون قرار داشت، میسر می شد که بعد ها یک ورودی بر روی خیابان سید نظام درست کردند.

نوع پوشش حمام میرزا رسول طاق گنبدی است و سوخت آن از مواد آلی تامین و آب آن نیز از طریق قنات تامین می شد . این حمام در سال 1388 به عنوان موزه مردم شناسی مهاباد افتتاح گردید.

موزه مردم شناسی مهاباد در یک طبقه به مساحت 542 متر مربع بصورت زیر زمین است که تمامی زیر بنای آن شامل فضاهایی از قبیل دو سالن نمایش و یک غرفه صنایع دستی می باشد. نکته قابل توجه که نظر هر گردشگری را به خود جلب نموده است اینکه حدود 80% از وسایل و اشیاء به نمایش درآمده در این موزه توسط مردم فهیم و فرهنگ دوست شهرستان مهاباد به موزه اهداء گردیده که شامل اشیائ بسیار نفیس و زیبا می باشند. در این موزه حدود 1204 قلم اشیاء تاریخی و فرهنگی و مردم شناسی نگهداری و حفاظت می گردد.