8 بال کبک در مهاباد رها شد

8 بال کبک در مهاباد رها شد

8 بال کبک در مهاباد رها شد
مهاباد - ایرنا - رییس اداره محیط زیست مهاباد گفت: هشت بال کبک کشف شده از شکارچیان متخلف توسط محیط بانان در زیستگاه های این شهرستان رها و به دامان طبیعت بازگردانده شدند.
 

فاروق سخنور روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این پرندگان هفته گذشته از سه شکارچی غیرمجاز در ارتفاعات روستای «کارگ» و «هرمه» از توابع بخش خلیفان این شهرستان کشف و ضبط شده بود.
وی اظهار داشت: محیط بانان پس از تیمار و کسب توانایی پرواز دوباره، آنها را در یکی از مناطق کوهستانی این شهرستان رها کردند.
وی بیان کرد: نیروهای این اداره با گشت زنی در ارتفاعات و زیستگاه های خشکی و آبی با شکارچیان و صیادان غیرمجاز و هرگونه شکار و صید برخورد می کنند.
رییس اداره حفاظت محیط زیست مهاباد اضافه کرد: ماه گذشته نیز چهار نفر از شکارچیان باسابقه این شهرستان با ابراز پشیمانی از شکار، 42 قطعه کبک و 9 قطعه سهره طلایی را به دامان طبیعت بازگرداندند.
وی گفت: نگهداری پرندگان وحشی در محیط های خارج از طبیعت باعث آسیب به نسل گونه های پرندگان و از بین رفتن قدرت باروری آنها می شود و بسیاری از گونه های پرندگان پس از جدایی از طبیعت و حتی بازگشت دوباره نیز نمی توانند زندگی طبیعی خود را به دست آورند.
به گزارش ایرنا، کبک پرنده ای از راسته ماکیان سانان و زیستگاه آن دامنه های کوهستان و مناطق شیبدار صخره ای و سنگلاخی است.
شکارچیان کبک را به خاطر زیبایی و صدای دلنشینش زنده گیری کرده و در محیط های خانگی نگهداری می کنند که این امر باعث از بین رفتن قدرت باروری و زاد و ولد این پرنده می شود.
شهرستان مهاباد در جنوب آذربایجان غربی واقع شده و به دلیل داشتن چندین تالاب بین المللی و پناهگاه حیات وحش از زیستگاه های مهم پرندگان در شمال غرب کشور به شمار می رود.

# نظر : 0