بررسی وضعیت شیوع آنفلوانزا در مهاباد و راههای پیشگیری از آن

بررسی وضعیت شیوع آنفلوانزا در مهاباد و راههای پیشگیری از آن
در نشست مسئولان بهداشتی شهرستان مهاباد آخرین وضعیت شیوع بیماری آنفلوانزا و راههای پیشگیری از آن در این شهرستان بررسی شد.

به گزارش روابط عمومی  مهاباد؛ مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان مهاباد در این نشست گفت: درچند روز اخیر موارد مشکوک به آنفلوانزا حاد در این شهرستان شناسایی شده اما موارد قطعی مبنی بر مبتلا شدن به این بیماری ثبت نشده است.

امیر بهزاد، با بیان اینکه در زمان شیوع این بیماری سالمندان و کودکان بیشتر در معرض خطرهستند، افزود: درحال حاضر این بیماری در چند استان کشور شیوع پیدا کرده و چند تن نیز بر اثر ابتلا به آن جان خود را از دست داده اند.

بهزاد، با بیان اینکه مشکل خاصی در این زمینه در این شهرستان وجود ندارد، تصریح کرد: مراکز درمانی این شهرستان در آمادگی کامل هستند و برای هماهنگی بیشتر پیشنهاد شده است کارگروهی تخصصی به منظور بررسی وضعیت و کنترل بیماری آنفلوانزا در شهرستان تشکیل شود.

رئیس بیمارستان امام خمینی شهرستان مهاباد هم گفت: علائم این بیماری بسیار شبیه به سرماخوردگی است و شاید از یک تب شدید و یا آبریزش بینی شروع شود و بتدریج دستگاه گوارشی و تنفسی تحتانی و فوقانی را گرفتار نماید و یا حتی موجب مرگ شود.

شاهی افزود: گلو درد، دردهای عضلانی، ضعف سیستم بدن و حالت تهوع  از نشانه های  آنفلونزاست.

وی اضافه کرد: آنفلوانزا هرسال با شکلی جدید تکرار و تکثیر می‌شود و  بشدت واگیردار بوده و اغلب از راه تنفس، سرفه و حتی وسایل آلوده انتقال می یابد.

رئیس مرکز بهداشت شهرستان مهاباد هم گفت: تزریق واکسن 70 تا 80 درصد در پیشگیری از آنفلوانزا مؤثر است و تا 50 درصد موارد بستری را کاهش میدهد به همین سبب کودکان زیر 5 سال و افراد بالای 65 سال و افرادی که دچار بیماریهای مزمن قلبی، ریوی و کلیوی هستند باید واکسن تزریق کنند.

علیزاده آذر، در ادامه  با اشاره به دستورالعمل‌ها و توصیه‌های پزشکی و با توجه به اجتماع جمعیت درمدارس و در یک محیط بسته، پیشنهاد کرد: به منظور جلوگیری از انتقال ویروس دانش‌آموزانی که مشکوک به بیماری آنفلوانزا هستند تا زمان بهبودی و درمان از رفتن به مدرسه خودداری کنند.

# نظر : 0