پیش ‌بینی برداشت 100 هزار تن چغندر قند در مهاباد

پیش ‌بینی برداشت 100 هزار تن چغندر قند در مهاباد
پیش ‌بینی می شود 100 هزار تن چغندر قند از مزارع شهرستان مهاباد برداشت شود.

 

به گزارش روابط عمومی فرمانداری مهاباد؛ رئیس اداره تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی شهرستان مهاباد گفت: طبق پیش ‌بینی‌ ها امسال 100 هزار تن چغندر قند از اراضی کشاورزی این شهرستان برداشت می شود که 40 هزار تن بیشتر از پارسال خواهد بود.

جعفر علیزاده افزود: در سال زراعی جاری حدود دو هزار هکتار از اراضی کشاورزی این شهرستان زیر کشت محصول چغندر قند رفته که این مقدار در مقایسه با سال گذشته 600 هکتار افزایش داشته است.

علیزاده، با بیان اینکه  امسال 20 هکتار از مزارع چغندر به روش نشایی کشت شده است، گفت: با توجه به وضعیت مطلوب مزارع چغندر قند استان، برداشت این محصول از 25 تا 30 شهریور ماه بستگی به وضعیت آب و هوایی مناطق آغاز می‌ شود.

وی،میانگین برداشت چغندرقند در مزارع کشاورزی این شهرستان را حدود 50 تن در هکتار اعلام کرد و افزود: چغندرقند تولیدی در این شهرستان به کارخانه‌ های قند شهرهای اطراف از جمله ارومیه، میاندوآب و خوی ارسال خواهد شد.

رئیس اداره تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی شهرستان مهاباد، از افزایش بیش از 50 درصدی قیمت تضمینی خرید چغندر از کشاورزان در سال زراعی جاری خبر داد و گفت: با تصویب دولت امسال این محصول با نرخ تضمینی کیلویی 652 تومان با عیار 16 درصد و با احتساب کمک هزینه حمل‌ و نقل خریداری خواهد شد که در مقایسه با رقم 423 تومان پارسال حدود 53 درصد افزایش دارد.

یادآور می شود پارسال بیش از 60 هزار تن چغندر قند از سطح یکهزار و 400 هکتار از مزارع شهرستان مهاباد برداشت شد.

# نظر : 0