رییس آبفای شهری ارتقای کیفیت آب شرب مهاباد با شروع بکار تصفیه خانه جدید

رییس آبفای شهری  ارتقای کیفیت آب شرب مهاباد با شروع بکار تصفیه خانه جدید
رییس آبفای شهری ارتقای کیفیت آب شرب مهاباد با شروع بکار تصفیه خانه جدید

 

 

به گزارش روابط عمومی فرمانداری مهاباد ، مدیر آب و فاضلاب شهرستان مهاباد در جلسه کارگروه سلامت و امنیت غذایی این شهرستان از افزایش کیفیت آب شرب مهاباد خبر داد.

محمد معروفی اظهار کرد: با وارد کردن تصفیه خانه جدید مهاباد به شبکه کیفیت آب شرب مهاباد به حدی افزایش یافته که با چند ماه گذشته قابل مقایسه نیست.

وی افزود: اگرچه مدیریت شبکه آب و فاضلاب شهر مهاباد بدلیل اختلاف 185 متری پایین ترین و بالاترین نقطه آن بسیار دشوار است اما مشکلات کمی آب شرب مهاباد بطور کامل رفع شده و مشکلی بدلیل کاهش افت فشار آب در مناطق شهری وجود ندارد.

معروفی با بیان اینکه آب شرب مهاباد درحال حاضر جزو با کیفیتترین آب آشامیدنی در سطح کشور است تصریح کرد: سختی آب شرب مهاباد به 100 رسیده که در شهرستانهای همجوار این میزان به 500 نیز میرسد. میزان کلر باقی مانده در آب به کمترین میزان خود رسیده است و وجود دیاتومه در هر 100 سیسی از 3300 عدد به 3 کاهش یافته که در نوع خود بینظیر است.

مدیر آب و فاضلاب شهری اضافه کرد: سیستم کلرزنی در تصفیه خانه آب شرب مهاباد حذف شده و در چند روز آینده ایستگاه پمپاژ آب وارد مدار خواهد شد و آب خام مخزن سد مهاباد که پیشتر از تصفیه خانه قدیم به تصفیه خانه جدید انتقال داده میشد از برج آبگیر سد بصورت مستقیم به تصفیهخانه جدید انتقال مییابد.

معروفی در پایان اظهار کرد: در مجموع بیش از 60 میلیارد تومان اعتبار برای احداث تصفیهخانه داف مهاباد که اولین و پیشرفته ترین تصفیه خانه کشور میباشد هزینه شده است.

کمال نالوسی رییس آبفای روستایی نیز در ادامه از افزایش کیفیت آب روستایی از 92 درصد به 98 درصد خبر داد و گفت: سالانه 20 کیلومتر شبکه آبرسانی اصلاح و توسعه مییابد.

وی افزود: تعداد روستاهای تحت پوشش شبکه آبرسانی از 94 روستا به 108 روستا افزایش یافته و تعداد کلر زنهای دستی به پایین ترین میزان خود رسیده است.

*ساماندهی پسماند عفونی بخش خصوصی در مهاباد*

رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان مهاباد از ساماندهی پسماند عفونی بخش خصوصی در این شهرستان خبر داد.

سامرند مرزنگ در جلسه کارگروه سلامت و امنیت غذایی اظهار کرد: شرکت دارای مجوز رسمی برای جمع آوری پسماندهای عفونی بخش خصوصی اعلام آمادگی کرده و در این راستا سایت بیمارستان مهاباد در اختیار وی گذاشته شده است.

وی افزود: تعدادی از دستگاههای این شرکت در بیمارستان مستقر شده و تعداد دیگری از آن در آینده نزدیک مستقر میشود. پسماندهای عفونی جمع آوری شده بخش خصوصی نیز در این سایت بیخطر میشوند.

مرزنگ در ادامه نسبت به افزایش تعداد سگهای بلاصاحب سطح شهر و روستا هشدار داد و گفت: اگرچه موارد حیوان گزیدگی در سطح شهرستان نگران کننده نبوده اما نیازمند اقدام جدی و فوری برای جلوگیری از بروز حوادث ناگوار است.