سیل 135 هزار میلیارد ریال به بخش کشاورزی کشور خسارت زد

سیل 135 هزار میلیارد ریال به بخش کشاورزی کشور خسارت زد
رییس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی گفت: براساس آخرین برآوردهای صورت گرفته خسارت سیل اخیر به بخش های مختلف بیش از 350 هزار میلیارد ریال و به بخش کشاورزی افزون بر 135 هزار میلیارد ریال بوده است.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری مهاباد احمدعلی کیخا روز چهارشنبه افزود: سیل اخیر به بخش های زراعی، باغبانی، دام ، طیور و آبزیان و بخش آب و خاک خسارت وارد کرده است.
وی ادامه داد: 153 مورد بیمه در بخش کشاورزی وجود دارد که پرداخت خسارت ها بر اساس میزان خسارت، ارزیابی ها و نوع محصولات صورت می گیرد.
وی از جبران خسارت به سایر بهره برداران بخش کشاورزی آسیب دیده که زیر پوشش صندوق بیمه کشاورزی نبوده اند، خبر داد و بیان کرد: بر اساس اعلام رییس جمهوری و وزیر جهاد کشاورزی، به بهره برداران بخش کشاورزی که بیمه نیستند و در عین حال بر اثر سیل خسارت دیده اند، طی دستورالعملی غرامت پرداخت می شود.
کیخا اظهار داشت: پرداخت بیمه از طریق صندوق بیمه محصولات کشاورزی براساس اولویت های تعیین شده خواهد بود و باید برای شرکت و مجتمع های کشت و صنعت و کشاورزان عادی تفاوت قایل شد.
رییس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه پرداخت غرامت به کشاورزان از پانزدهم فروردین ماه آغاز شده است، گفت: باقی مانده غرامت ها به محض تکمیل ارزیابی ها توسط کارشناسان و متناسب با قراردادی که با بیمه گذاران و رقمی که در بیمه نامه کشاورز تعهد کرده، پرداخت می شود.
بارش های سیلابی در طول یک ماهه اخیر موجب درگیر شدن 26 استان با عواقب سیل شده و خسارتی زیادی را به بخش کشاورزی کشور وارد کرده است.
رییس کمیسیون کشاورزی مجلس و چند نفر از اعضای این کمیسیون در سفری به مهاباد عصر روز سه شنبه با فعالان بخش کشاورزی این شهرستان دیدار کردند.