تجلیل از فعالان عرصه هنردرمهاباد

به گزارش روابط عمومی فرمانداری مهاباد : دیروز مورخه 1399/06/23  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌غربی در سفر به مهاباد با هنرمندان مهابادی دیدار به عمل آورد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌غربی گفت: برخی افراد سازه‌های شهری مانند آسمان‌خراش، اتوبان و پُل را مظهر تمدن و سرمایه می‌دانند اما هنرمندان و اصحاب قلم و اندیشه سرمایه‌های واقعی هر جامعه هستند.

حجت‌الاسلام ناصر خدایاری روز یکشنبه در حاشیه دیدار با هنرمندان شهرستان مهاباد اظهار داشت: بسیاری از سازه‌های شهر که با هزینه‌های زیادی احداث شده‌اند که به مرور زمان فرسوده می‌شود و باید سازه‌های جدیدی جایگزین آنها شود اما هنرمندان اصحاب قلم و اندیشه با ممارست و تلاش خود در جامعه از چنان جایگاهی برخوردارند که جایگزینی برای آنها وجود ندارد.

وی اضافه کرد: هنرمندان با خلق آثار هنری و انتزاعی، خوراک فکری برای جامعه تولید می‌کنند و پویایی و سرزندگی را به جامعه می‌بخشند و برای زنده‌نگهداشتن جامعه مفید و موثر هستند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مهاباد گفت: هنرمندان مانند کتاب‌های بزرگ پر رمز و راز هستند و مطالب آنان پس از سال‌ها مورد مطالعه و تحقیق دیگران قرار می‌گیرد در حالی که تنها تعداد اندکی از افراد به ژرفای وجود هنرمندان پی می‌برند.

حجت‌الاسلام خدایاری با اشاره به مقوله فرهنگ نیز افزود: فرهنگ در جامعه ما از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است به طوری که بخش‌های زیادی از اقتصاد، سیاست و بخش‌های دیگر جامعه از مقوله فرهنگ متاثر است.

وی اضافه کرد: اگر در جامعه‌ای فرهنگ ارتقا پیدا کند سایر بخش‌های جامعه نیز به تبعیت آن، تقویت شده و مشکلات کمتری دامن‌گیر آن خواهد شد.

وی اظهار داشت: فرهنگ برای اعتلای جامعه مانند اکسیژن برای موجودات است و اگر فرهنگ تضعیف شود سایر ارکان جامعه نیز رو به زوال خواهند بود از اینرو لازم است همواره قدردان هنرمندان بود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌غربی گفت: نسل جوان امروز باید هنرمندان پیشکسوت را سرمشق و سرلوحه زندگی خود قرار دهند و با مطالعه آثار و زندگی ادیبان و هنرمندان، آینده هنری جامعه ما را رقم بزنند.

فرماندار مهاباد نیز در این دیدار اظهار داشت: دیدار و دلجویی از هنرمندان و قدردانی از آنان یک وظیفه عمومی است و علاوه بر مسوولان، مردم نیز باید در این امر مشارکت داشته باشند.

ایرج شجاعی افزود: هنرمندان شب‌ها و روزهای گرانبهای عمر خود را صرف خلق آثار هنری می‌کنند تا بتوانند با آن دردی از دردهای جامعه را مداوا کنند و این امر از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

وی با اشاره به نقش هنرمندان در اعتلای فرهنگ جامعه اظهار داشت: جامعه‌ای که در آن هنرمندان مورد احترام و تجلیل قرار گیرد، فرهنگ بیشتر رشد می‌کند و افراد زیادی در راستای هنر گام بر می‌دارند.

فرماندار مهاباد در خصوص سابقه هنری این شهر نیز گفت: در مهاباد از قدیم‌الایام انسان‌های هنرمند و شاعران نامی و مشهوری مانند ماموستا "هه‌ژار"، ماموستا "هیمن" و "وفایی" زندگی کردند و این شهر مهد ادب و هنر بوده است.

وی اضافه کرد: یکی از مشخصه‌های مهم هنرمندان و شاعران مهاباد، مردمی بودن آنان است و به همین دلیل در طول تاریخ هنرمندان این شهر در بین اقشار مختلف مردم از جایگاه والایی برخوردار بودند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی در سفر خود به شهرستان مهاباد با "سیدمحمد صمدی" مولف و تاریخ‌نگار و "قاسم موایدزاده" شاعر مهابادی دیدار کرد و از خانواده مرحوم "سلیمان محمدیان" مسوول امور هنری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مهاباد که هفته قبل دارفانی را وداع گفت دلجویی کرد.