کاشت 6 هزار اصله نهال در مهاباد به مناسبت هفته منابع طبیعی

کاشت 6 هزار اصله نهال در مهاباد به مناسبت هفته منابع طبیعی
کاشت 6 هزار اصله نهال در مهاباد به مناسبت هفته منابع طبیعی

به گزارش روابط عمومی فرمانداری مهاباد ، رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان مهاباد در جلسه هماهنگی هفته منابع طبیعی این شهرستان از توزیع 55 هزار اصله نهال به مناسبت هفته منابع طبیعی خبر داد.

مجید پاتو اظهار کرد: امسال به مناسبت هفته منابع طبیعی در شهرستان مهاباد 10 هکتار از زمینهای سطح شهر جنگلکاری میشود.

وی افزود: 6 هزار اصله نهال در این شهرستان در طول این هفته با شعار" منابع طبیعی بزرگترین سرمایه ملی است" در زمینهای سطح شهر و تثبیت آبراهه و جلوگیری از سیل با مشارکت مردم در شهرهای مهاباد، خلیفان و گوک تپه کاشته میشود.

پاتو تصریح کرد: از ابتدای سالجاری 5 میلیارد تومان از محل صندوق توسعه ملی برای اجرای طرحهای توسعه جنگلکاری و آبخیزداری شهرستان تخصیص داده شده که 2 میلیارد تومان آن برای توسعه جنگلهای حاشیه سد مهاباد و کوه داشامجید هزینه شده و 3 میلیارد دیگر آن برای اجرای عملیات مکانیکی و بیولوژیکی هزینه شده است.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان مهاباد در ادامه از کشف و ضبط  90 تن چوب جنگلی قاچاق از ابتدای سالجاری خبر داد و گفت: بیشتر آنها از شهرهای اطراف بارگیری شده و در محورهای مواصلاتی این شهرستان توقیف شده است.

وی اضافه کرد: 25 پلاک رفع تداخلات برای تعیین تکلیف به استان ارجاع شده و پرونده 29 روستا در دست بررسی است، همچنین زمینهای 3 روستا نیز تعیین تکلیف شده و اخذ سند برای 11 هزار هکتار از زمینهای این شهرستان اخذ شده است .

پاتو تصریح کرد:  از ابتدای سالجاری تاکنون 170 هکتار از زمینهای ملی این شهرستان خلع ید شده است و 200 میلیون تومان از محل تبصره 28 ( عوارض و درآمد از محل چرای دام) از دامداران اخذ شده و 15 آبگرمکن خورشیدی نیز در مناطق کوهستانی شهرستان مهاباد به منظور جلوگیری از آسیب رسانی  به منابع طبیعی در این مناطق در بین روستائیان و عشایر توزیع شده است.