نماینده مجلس مهاباد: الگوی اخذ مالیات در کشور نیازمند تغییر است

نماینده مجلس مهاباد: الگوی اخذ مالیات در کشور نیازمند تغییر است
نماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی گفت: با توجه به مشکلات و شرایط اقتصادی حاکم بر جامعه به ویژه در مناطق محروم، الگوی اخذ مالیات کشور نیازمند تغییر و انعطاف است.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری مهاباد جلال محمودزاده روز چهارشنبه در جلسه بررسی مشکلات مالیاتی بازاریان، اصناف، صنایع و تولیدکنندگان مهاباد اظهار داشت: مشکلات اقتصادی و مسایل به وجود آمده در بخش تولید باعث شده است سهم زیادی از درآمدهای مردم کاهش یابد و براین اساس سازمان امور مالیاتی نیز باید به تناسب آن در اخذ مالیات خود به مودیان تخفیف قائل شود.
وی با بیان اینکه هیچ کدام از واحدهای تولیدی، اصناف و بازاریان در پرداخت مالیات مشکلی ندارد، ادامه داد: شهروندان تنها خواهان اجرای عدالت در پرداخت مالیات و ارزش افزوده کالای خود هستند و اعمال سلیقه های شخصی در پرداخت مالیات را قبول ندارند.
محمودزاده اضافه کرد: اخذ مالیات یکی از متداولترین روش های تامین مالی و بودجه عمومی است و همه کشورها بخشی از بودجه بندی خود را با اتکا به درآمدهای مالیاتی می بندند اما کاهش درآمدهای فعالان حوزه اقتصاد نیز باید در نظر گرفته شود.
عضو هیات رییسه کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس اظهار داشت: رکود و کاهش فعالیت های اقتصادی، تمام بخش های فعال آذربایجان غربی را درگیر کرده است پس باید رویه ها و رویکردهایی را که موجب فشار بیشتر به بدنه اقتصادی استان به خصوص در بخش های تولیدی می شود را تعدیل کرد.
محمودزاده بیان کرد: طی سال های اخیر نرخ رشد مالیات های وصولی در آذربایجان غربی از نرخ رشد تولید ناخالص آن بیشتر بوده که این امر به تعمیق رکود در استان و کاهش سرمایه ‌گذاری و اشتغال دامن زده است.
وی گفت: صاحبان صنایع برای آنکه حساب هایشان باز مانده و ممنوع الخروج نشوند، فشارهای مالیاتی را تحمل کرده و با مشکلات گوناگونی دست و پنجه نرم می کنند تا به کار و فعالیت ادامه دهند.
وی همچنین یادآور شد: پرداخت 40 میلیارد ریال عوارض آلایندگی پتروشیمی مهاباد به شهرداری و دهیاری های این شهرستان از توفیقات مهم سازمان امور مالیاتی کشور در چندماهه اخیر برای این منطقه بود که امیدواریم برای سال های آینده نیز ادامه یابد.
جلسه بررسی مسایل و مشکلات مهاباد با حضور معاون مالیات بر ارزش افزوده و مدیرکل دفتر خدمات مودیان سازمان امور مالیاتی کشور و مدیرکل سازمان امور مالیاتی آذربایجان غربی در این شهرستان برگزار شد.
در سفر دو روزه معاون مالیات بر ارزش افزوده و مدیرکل دفتر خدمات مودیان سازمان امور مالیاتی کشور و هیات همراه به مهاباد مشکلات پرونده های مالیاتی تولیدکنندگان، اصناف و بازاریان بصورت حضوری بررسی خواهد شد.
مهاباد با 241 هزار نفر جمعیت دارای 6 هزار و 800 واحد صنفی است.