مشارکت بیش از یکهزار کودک روستایی مهاباد در طرح پیشگیری از تنبلی چشم

مشارکت بیش از یکهزار کودک روستایی مهاباد در طرح پیشگیری از تنبلی چشم
بیش از یکهزار کودک روستایی در شهرستان مهاباد در طرح پیشگیری از تنبلی چشم مشارکت کردند.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری مهاباد ؛ کارشناس پیشگیری اداره بهزیستی شهرستان مهاباد گفت: در طرح پیشگیری از تنبلی چشم  یا آمبلیوپی  کودکان سه تا شش ساله مناطق روستایی این شهرستان یکهزار و ۲۹ کودک مشارکت کردند.

کمال کریمی افزود: با توجه به اینکه بسیاری از مناطق روستایی این شهرستان سخت‌گذر است، طرح پیشگیری از تنبلی کودکان سه تا شش ساله در این مناطق در فصل تابستان و قبل از شروع این طرح در مناطق شهری اجرا  شد.

کریمی تصریح کرد: از بین کودکان معاینه شده ، وضعیت بینایی ۴۰ کودک مشکوک تشخیص داده شد که به سطح دوم ( بینایی‌سنج ) انتقال یافتند و از بین آنان برای سه کودک عینک طبی تجویز شد.

وی، با اشاره به اجرای این طرح از اول آبان در مناطق شهری مهاباد افزود: برای این منظور ۶۹ پایگاه سیار طرح پیشگیری از تنبلی چشم کودکان سه تا شش ساله در ۳۰ مرکز پیش‌دبستانی، ۱۷ مرکز بهداشت و ۲۲ مهد کودک خصوصی راه ‌اندازی شده است.

کریمی، با اشاره به اینکه هزینه معاینه کودکان در این طرح ۴۰ هزار ریال است، افزود: والدین برای مشارکت در این طرح با در دست داشتن اصل شناسنامه کودک خود به پایگا‌ههای اجرای این طرح مراجعه کنند.

کارشناس پیشگیری اداره بهزیستی شهرستان مهاباد اضافه کرد: کودکان مشمول این طرح در سه مرحله شامل غربالگری اولیه و بینایی‌سنجی شرکت و در صورت حاد بودن به چشم پزشک ارجاع داده می ‌شوند.

 سن طلایی تشخیص و درمان این بیماری قبل از شش سالگی است و والدین باید کودکان خود را هر سال یک بار برای معاینه به پایگاه سنجش بینایی ببرند.