پیام تسلیت استاندار آذربایجانغربی بمناسبت درگذشت استاد خرمدل

پیام تسلیت استاندار آذربایجانغربی بمناسبت درگذشت استاد خرمدل
استاندارآذربایجانغربی با صدور پیامی درگذشت استاد دکتر مصطفی خرمدل را تسلیت گفت.

 

به گزارش روابط عمومی فرمانداری مهاباد؛ در پیام محمدمهدی شهریاری، استاندار آذربایجانغربی آمده است: دکتر مصطفی خرّمدل،مترجم، قرآن‌ پژوه و اسلام ‌شناس برجسته مهابادی سالهای متمادی در زمینه پژوهش مبانی قرآنی و پرورش دانش‌ آموختگان علوم قرآنی خدمت کرد و درگذشت ایشان موجب تأثر و تألم خاطر شد و بی‌تردید نام ایشان در میان بزرگان علم و دانش این مرز و بوم جاودانه خواهد ماند.

اینجانب، با تجلیل از یک عمرخدمات ارزشمند این شخصیت قرآنی، این ضایعه را به جامعه دینی و قرآنی کشور،شاگردان و به ویژه خانواده محترم ایشان، مردم مهاباد و آذربایجانغربی تسلیت می‌گویم و ازدرگاه خداوند متعال برای ایشان رحمت و مغفرت الهی و برای بازماندگان صبر و سلامت مسألت دارم.

استاد خرمدل، در سال ۱۳۱۵ هجری شمسی در روستای دهبکر از توابع شهرستان مهاباد به دنیا آمد. دوران تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در مهاباد طی کرد و در سال ۱۳۴۶ از دانشگاه تهران در رشته‌ زبان و ادبیات عرب مدرک لیسانس را دریافت کرد و در سال ۱۳۵۲ در همان رشته از دانشگاه تهران با درجه فوق لیسانس فارغ التحصیل شد و در سال ۱۳۵۸ به اخذ دانشنامه دکترای فرهنگ عربی و علوم قرآنی از دانشکده الهیات دانشگاه تهران نائل آمد و پس از فارغ‌التحصیلی در دانشسرای عالی سنندج (که بعدها به دانشگاه کردستان تبدیل شد) به عنوان استاد و عضو هیأت علمی مشغول به تدریس بود.

از آثار برجسته این اسلام ‌شناس و قرآن ‌پژوه نامدار مهابادی می‌توان به تفسیر نور، صرف دستور زبان کُردی سورانی، گلبُن دانش، گنجینه صرف زبان عربی، گنجینه نحو زبان عربی، مکالمه روزمره زبان کُردی، نحو زبان فارسی، نگاهی گذرا به اعجاز علمی قرآن، نماز فرمان خدا، تفسیر المقتطف (عربی)، تفسیر شنه ره‌حمه‌ت (کُردی) اشاره کرد.

از ترجمه‌ های وی نیز می‌توان به «الله جل‌ّ جلاله» از سعید حوی، ع‍ن‍ای‍ت ی‍زدان ی‍ا غ‍ری‍زه ح‍ی‍وان؟! از سوقی ابوخلیل، فی‌ظلال القرآن (۱۵ جلد) از سید قطب اشاره کرد.

استاد مصطفی خرم‌دل روز یکشنبه هفته جاری بر اثر ابتلا به ویروس کرونا جان‌ به‌ جان‌آفرین تسلیم کرد و در قطعه نام ‌آوران باغ فردوس مهاباد به خاک سپرده شد.

# نظر : 0