خیران مهابادی بیش از 9 میلیارد ریال از اموال خود را وقف کردند

خیران و نیکوکاران این شهرستان امسال هفت ملک به ارزش 9 میلیارد و 300 میلیون ریال را وقف شده است.

 

به گزارش روابط عمومی فرمانداری مهاباد : سیدحسین مقتدر رییس اداره اوقاف و امور خیریه مهاباد گفت: همگی این املاک در مناطق روستایی توابع مهاباد از جمله روستاهای "حسن چپ"، "شیلان"، "خانگی"، "سیدآباد"، "اوطمیش" و "قره داغ" بوده که توسط ۶ فرد خیر اهدا شده است.

وی ادامه داد: از مجموع کل موقفه‌های امسال سه موقوفه به نیت مسجد و چهار موقوفه نیز به نیت خانه عالم وقف شده است. 

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه مهاباد با بیان اینکه با ثبت این وقف‌های جدید تعداد موقوفات این شهرستان به 507 فقره رسید، اظهار داشت: سال گذشته نیز 15 مورد وقف به ارزش بیش از 25 میلیارد ریال در این شهرستان به ثبت رسید.

مقتدر اضافه کرد: امسال 100 دانش‌آموز بی‌بضاعت و نیازمند مهابادی همزمان با بازگشایی مدارس در قالب طرح «مهر تحصیلی» بسته‌های حمایتی دریافت کردند.

وی ارزش ریالی مجموع این بسته‌های حمایتی را 145 میلیون ریال عنوان کرد و افزود: این بسته‌ها شامل کیف، مداد، خودکار، دفتر و دیگر لوازم تحریر موردنیاز یک سال دانش‌آموزان است.

مقتدر با بیان اینکه وقف ظرفیتی قابل توجه برای رفع مشکلات جامعه است، بیان کرد: تلاش ما این است که وقف‌های جدید و نیت واقفان مطابق نیازهای روز جامعه باشد زیرا روز به روز جامعه با نیازهای مختلفی مواجه می‌شود و براین اساس باید برای رفع این نیازها وقف‌های جدیدی انجام شود.

نخستین وقف سال 1399 آذربایجان‌غربی نیز به ارزش 500 میلیون ریال در یکی از روستاهای بخش خلیفان مهاباد به نیت احداث مسجد حضرت خدیجه (س) از طرف خیر نیک‌اندیش "قادر شباب" در سامانه موقوفات این شهرستان ثبت شد.

سنت حسنه وقف یکی از افتخارات مکتب اسلام و نیز از موثرترین اهرم‌های اعتقادی و فرهنگی برای جبران بخشی از نیازهای مادی و معنوی جامعه است.

مردم مومن مهاباد برای فرایض دینی اهمیت زیادی قایل بوده و در ادای آن همواره پیشگام هستند؛ مردم این شهرستان علاوه بر وقف، در پرداخت زکات نیز همواره از شهرستان‌های پیشتاز آذربایجان‌غربی هستند.