پیش بینی تولید 90 هزار تن چغندرقند امسال در مهاباد

پیش بینی تولید 90 هزار تن چغندرقند امسال در مهاباد
پیش‌بینی می‌ شود امسال ۹۰ هزارتن چغندرقند در اراضی کشاورزی شهرستان مهاباد تولید شود که در مقایسه با سال زراعی گذشته بیش از ۳۰ هزار تن افزایش خواهد داشت.

 

به گزارش روابط عمومی فرمانداری مهاباد؛ مدیرجهادکشاورزی شهرستان مهاباد گفت: امسال در سطح یکهزار و ۹۹۸ هکتار از اراضی کشاورزی این شهرستان بین چغندرکاران مهابادی و کارخانه ‌های قند استان قرارداد بسته شده است.

جعفرایمانیان افزود: با توجه به بارشهای مطلوب، مبارزه به ‌موقع با آفت و تغذیه گیاهی و کاشت به موقع پیش بینی می شود، تولید چغندرقند امسال ۳۰ هزار تن افزایش یابد.

ایمانیان، میانگین برداشت چغندرقند در مزارع کشاورزی این شهرستان را حدود ۵۰ تن در هکتار اعلام کرد و افزود: چغندرقند تولیدی در این شهرستان به کارخانه ‌های قند شهرهای ارومیه، میاندوآب و خوی ارسال خواهد شد.

وی، از افزایش بیش از ۵۰ درصدی قیمت تضمینی خرید چغندر از چغندرکاران در سال زراعی جاری خبر داد و گفت: با تصویب دولت امسال چغندرقند با نرخ تضمینی کیلویی ۶۵۲ تومان با عیار ۱۶ درصد و با احتساب کمک هزینه حمل‌ و نقل خریداری می شود که نسبت به رقم ۴۲۳ تومان پارسال حدود ۵۳ درصد افزایش دارد.

مدیرجهاد کشاورزی شهرستان مهاباد، با اشاره به اهمیت توسعه کشت نشایی چغندرقند به منظور کاهش مصرف آب در مزارع اضافه کرد: ۱۰ هکتار از سطح زیرکشت این محصول در سال زراعی جاری به صورت نشایی کشت می‌ شود که هم ‌اکنون عملیات آن در دست اجراست.

پارسال بیش از ۶۰ هزار تن چغندرقند در سطح یکهزار و ۶۰۰ هکتار از مزارع شهرستان مهاباد برداشت شد.

# نظر : 0