تشکیل جلسه نهاد کتابخانه‌های عمومی در فرمانداری مهاباد

به گزارش روابط عمومی فرمانداری مهاباد : دیروز مورخه 1399/10/10جلسه ای با ریاست سرپرست فرمانداری مهاباد و با حضور مدیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی آذربایجان‌غربی و جمعی از روسای ادارات به منظور کمبودها در زمینه سرانه فضای کتابخانه‌ای در مهاباد در سالن اجتماعات فرمانداری برگزار گردید.

خدیجه معصومی روز چهارشنبه در جلسه نهاد کتابخانه‌های عمومی مهاباد اظهار داشت: طبق استاندارد باید برای هر 25 هزار نفر یک کتابخانه عمومی وجود داشته باشد که در حالیکه در این شهرستان  به ازای هر 78 هزار نفر یک کتابخانه است.

وی اضافه کرد: بر اساس استاندارهای جهانی به ازای هر 100 نفر جمعیت باید هشت متر مربع فضای کتابخانه‌ای وجود داشته باشد که سهم مهاباد1.1 متر مربع به ازای هر 100 نفر جمعیت است.

مدیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی آذربایجان‌غربی گفت: این کمبودها در زمینه سرانه فضای کتابخانه‌ای در مهاباد در حالی است که این شهرستان 2 سال شهر خلاق کتاب کشور بوده و سه روستای این شهرستان در ادوار مختلف به عنوان روستای دوستدار کتاب معرفی شده است.

وی افزود: علاوه بر کمبود کتابخانه عمومی در این شهرستان، 2 باب کتابخانه نیز در فاصله 100 متری هم قرار دارند و 2 شهر خلیفان و گوک‌تپه مهاباد نیز فاقد کتابخانه هستند.

معصومی گفت: نهاد کتابخانه‌های عمومی، بودجه سالانه ساخت کتابخانه را ندارد و کتابخانه‌ها را باید شهرداری‌ها بسازند و برای تجهیز و بهره‌برداری تحویل نهاد کتابخانه‌های عمومی دهند.

سرپرست فرمانداری مهاباد نیز در این جلسه گفت: این شهرستان یکی از خاستگاه‌های کتاب در منطقه است و شاعران و نویسندگان زیادی در این شهرستان برای کمک به اعتلای فرهنگ و ادب تلاش کردند.

عارف خدرلو افزود: اساتید بزرگی مانند ماموستا "هه‌ژار"، "هیمن" و "محمد قاضی" که جزو مفاخر ملی به شمار می روند متعلق به این شهرستان هستند به همین دلیل این شهرستان جایگاه والایی در زمینه کتاب و کتابخوانی دارد.

رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مهاباد هم گفت: این شهرستان در زمینه فضاهای فرهنگ و هنری در جایگاه 16 استان قرار دارد این در حالی است که مهاباد در زمینه فعالان فرهنگی و رسانه‌ای بعد از ارومیه شهرستان دوم است.

سیامند جوانبخت افزود: مجتمع فرهنگی و هنری فجر این شهرستان یکی از قدیمی ترین مجتمع‌های آذربایجان‌غربی است و نیاز دارد که مجتمع جدیدی که زمین آن هم مشخص شده به زودی احداث شود.

رییس اداره کتابخانه‌های عمومی مهاباد گفت: هم‌اکنون بیش از 61 هزار جلد کتاب در قالب 50 هزار نسخه در کتابخانه‌های این شهرستان وجود دارد که در راستای ترویج فرهنگ مطالعه در اختیار اعضا قرار می‌گیرد.

چیا قادری با اشاره به اینکه هفت کتابخانه در قالب سه باب عمومی و چهار باب مشارکتی در مهاباد فعال است، اضافه کرد: در حال حاضر حدود 43 هزار و 500 جلد کتاب در قالب 68 هزار نسخه در کتابخانه‌های این شهرستان وجود دارد که در راستای ترویج فرهنگ مطالعه در اختیار اعضا قرار دارد.