تولید میوه ‌های هسته‌دار در شهرستان مهاباد ۷۰ درصد افزایش یافت

افزایش ۷۰ درصدی تولید میوه‌ های هسته‌دار در مهاباد

افزایش ۷۰ درصدی تولید میوه‌ های هسته‌دار در مهاباد

به گزارش روابط عمومی فرمانداری  مهاباد؛ مسئول واحد باغبانی جهاد کشاورزی شهرستان مهاباد گفت: امسال بیش از هفت هزار تن انواع میوه‌ های هسته‌دار در با‌غهای این شهرستان برداشت می‌شود که این مقدار ۷۰ درصد بیشتر از تولید پارسال است.

سعید کریمی افزود: از این مقدار بیش از چهار هزار تن میوه‌ های زودرس از جمله گیلاس، زردآلو آلبالو، و آلو بوده که برداشت آنها به پایان رسیده و بقیه شامل میوه‌ های دیررس از جمله هلو،شلیل و آلوشابلن است.

کریمی گفت: در این شهرستان بیش از۸۷۷ هکتار باغ میوه ‌های هسته‌دار شامل زردآلو، گیلاس، آلبالو، هلو و شلیل وجود دارد که تولید محصول در آنها امسال افزایش چشمگیری داشته است.

وی اضافه کرد: این میزان افزایش تولید به خاطر کاهش شدت سرمازدگی بهاره در مقایسه با سال قبل از آن و استفاده درست باغداران از انواع کودها و سموم دفع آفات بوده است.

مسئول واحد باغبانی جهادکشاورزی شهرستان مهاباد اضافه کرد: برداشت میوه‌های هسته‌دار دیررس نیز درمردادماه شروع شده و بخشی از آنها به دلیل قابلیت انبارداری دو تا سه ماه در سردخانه‌ها نگهداری می‌شود.

کریمی افزود: بخش زیادی از میوه‌های هسته‌دار این شهرستان به صورت تازه‌ خوری مصرف و بخش دیگری نیز برای تهیه آبمیوه به کارخانه‌های کنسانتره میوه فرستاده می‌شود.

در این شهرستان در مجموع ۱۰ هزار و ۵۰۰ هکتار باغ میوه وجود دارد که از این مقدار بیش از هشت هزار و ۵۰۰ هکتارآن بارور بوده و بیشترین آن سیب است.

# نظر : 0