برگزاری جلسه توسعه گردشگری و صنایع دستی در مهاباد

به گزارش روابط عمومی فرمانداری مهاباد:  دیروز مورخه 1399/10/17 عملیات احداث نخستین مرکز خیّرساز نگهداری کودکان بی سرپرست و بد سرپرست ویژه دختران در مهاباد،با حضور سرپرست فرمانداری مهاباد ، نماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی و روسای ادارات شهرستان  آغاز شد.

جلیل جباری روز چهارشنبه در جلسه گردشگری مهاباد افزود: از مجموع 33 هزار اثر تاریخی ثبت شده در سطح کشور بیش از هزار و ۷۰۰ مورد متعلق به استان آذربایجان‌غربی است.

وی ادامه داد: تلاش می کنیم تمام حمام، قلعه ها، پل و بناهای طبیعی و سایر مناطقی از استان که پتانسیل ثبت ملی دارند، به فهرست آثار ملی اضافه کنیم.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان‌غربی اظهار داشت: امسال هم ثبت 91 اثر منقول، غیرمنقول، طبیعی، ملموس و ناملموس تاریخی استان ضمن تعیین حریم در دستور کار قرار گرفته است.

جباری در بخش سرمایه گذاری طرح‌های گردشگری نیز گفت: بیشتر مشکلات مربوط اخذ مجوز طرح‌های گردشگری مربوط به سایر ارگان های دولتی بوده که باعث محدودیت در مسیر احداث و راه اندازی آنها شده است.

وی اضافه کرد: جواب استعلام‌های مورد نیاز که توسط سرمایه گذار در اختیار ارگان‌های دولتی قرار می‌گیرد در برخی موارد بیش از یک سال طول می‌کشد که موجب شده روند احداث آنها با مشکلاتی روبه رو شود.

وی عنوان کرد: هم اکنون 50 پروژه گردشگری با پیشرفت فیزیکی بالای 60 درصد در کل استان در حال ساخت و تکمیل هستند.

نماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی هم در این جلسه بیان کرد: کشور ما از لحاظ برخورداری و پتانسیل جذب گردشگر و صنعت توریست در رتبه های تک رقمی قرار دارد ولی به لحاظ استفاده از این موقعیت‌ها در سطح بسیار بدی است.

جلال محمودزاده اضافه کرد: کشورهای همسایه و حتی برخی از کشورهای عربی امروز در صنعت جذب توریست در شرایط بهتری نسبت به ما قرار دارند و ما از این پتانسیل تاکنون غافل مانده ایم.

وی ضمن انتقاد از عدم تبلیغ و شناسایی آثار تاریخی و معرفی آن به کل کشور گفت: بسیاری از بناها و آثار تاریخی که درکل جهان بی نظیر هستند که خیلی از هموطنان نسبت به وجود آنها اطلاعی ندارند.

محمودزاده تاکید کرد: بسترسازی برای ورود بخش خصوصی به سرمایه گذاری در حوزه گردشگری باید فراهم شود تا زمینه اشتغال و درآمد از منابع موجود حاصل شود.

فرماندار مهاباد هم در این جلسه عنوان کرد: طی یک سال گذشته بیشترین خسارت به حوزه گردشگری وارد شده که مستلزم حمایت و ارایه تسهیلات ویژه به مالکان هتل ها، مراکز اقامتی و تفریحی است.

عارف خدر لو با بیان اینکه صنعت گردشگری نقش بسزایی در ایجاد اشتغال و درآمد زایی دارد، افزود: باید از این بخش بیش از پیش حمایت کنیم.