کشف مواد مخدر در مهاباد امسال 52 درصد افزایش یافت

به گزارش روابط عمومی فرمانداری مهاباد ؛ صبح امروز چهارشنبه 24 آذر 1400 عارف خدرلو فرماندار مهاباد در جلسه ستاد مبارزه با مواد مخدر شهرستان که در سالن اجتماعات فرمانداری برگزار شد ، با بیان اینکه مرکز گذری کاهش آسیب یا "دی. آی. سی" تنها مرکز فعال استان است، اظهار داشت: از طرف شورای شهر ماهانه یک مبلغ برای کمک به هزینه های جاری مرکز DIC در نظر گرفته شده و انتظار داریم شورا برای کمک به امر مبارزه با مواد مخدر و جلوگیری از شب گردی معتادان برای پرداخت آن کمک کند.

عارف خدرلو با اشاره به لزوم برخورد با مراکز عرضه ادوات قلیان هم گفت: دکه های حاشیه سد نیز که بدون مجوز در حال فعالیت هستند، با همکاری اداره امور آب، شهرداری و نیروی انتظامی ساماندهی و در موارد مورد نیاز جمع آوری شوند.

وی اضافه کرد: ما باید برای اعتیاد و بعد از درمان معتاد برنامه داشته باشیم چرا که بعد از بهبودی باید از این افراد مراقبت و حمایت شود.

وی گفت: مسوولان باید زمینه اشتغال این گونه افراد را فراهم کنند چرا که نداشتن شغل مناسب و درآمد مهمترین مشکل افراد بهبودیافته در جامعه است.

سرهنگ "سردار علیزاده" روز چهارشنبه در در جلسه ستاد مبارزه با مواد مخدر افزود: امسال همچنین با تلاش ماموران دایره مبارزه با مواد مخدر این شهرستان ۱۷۰ نفر قاچاقچی مواد مخدر دستگیر و ۶۵ نفر معتاد متجاهر نیز تحویل مراکز ترک اعتیاد داده شده است.

وی با بیان اینکه هر ماه ۶ طرح در قالب مبارزه با مواد مخدر در سطح شهرستان اجرا می شود، ادامه داد: همه دستگاه ها و نهادها باید در امر مبارزه با مواد مخدر با جدیت و به صورت گسترده وارد عمل شوند. 

جانشین فرمانده انتظامی مهاباد بیان کرد: اعتیاد به مواد مخدر از چالش‌ برانگیزترین آسیب‌های اجتماعی است که تأثیر نامناسبی را در ابعاد مختلف اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، امنیت و جلوگیری از توسعه پایدار در جوامع می‌گذارد، به همین دلیل مبارزه فراگیر و اطلاع‌رسانی به موقع باید از اولویت‌های مسوولان برای رویارویی با این معضل باشد. 

رییس اداره بهزیستی مهاباد هم در این جلسه گفت: امسال ۳۹ پرونده در راستای اهدای وام و کمک به اشتغال معتادان ترک کرده تشکیل شده که از این تعداد تاکنون ۹ نفر موفق به دریافت تسهیلات شدند.

مهران یوسفی افزود: هم اکنون ۱۰ پرونده هم به بانک های عامل معرفی شده و یک نفر نیز به دلیل نبود ضامن تاکنون موفق به کسب وام خود نشده است.

وی با اشاره به اینکه مبلغ تسهیلات حداقل ۵۰۰ و حداکثر یک میلیارد ریال است، گفت: امسال از سهمیه ۸۰ میلیارد ریالی اختصاص یافته به این شهرستان تاکنون بالغ بر ۴۰ میلیارد ریال در قالب طرح های مختلف برای اشتغالزایی معتادان اختصاص یافته است.