آتش نشانی مهاباد نسبت به آتش سوزی در علف زارها هشدار داد

آتش نشانی مهاباد نسبت به آتش سوزی در علف زارها هشدار داد
مدیرعامل سازمان آتش ‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری مهاباد گفت: با توجه به افزایش دما و پوشش گیاهی مناسب در علف زارها و مزارع، احتمال بروز آتش در این مناطق بسیار زیاد است و شهروندان مسایل ایمنی را رعایت کنند.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری مهاباد  رحمان احمدی روز سه شنبه اظهار داشت: با توجه به افزایش دما و باد گرم شهروندان از روشن کردن آتش غیرضروری در فضاهای که به پوشش گیاهی نزدیک است خودداری کنند.
وی ادامه داد: شهروندان در این روزهای مستعد و خطر ساز از روشن کردن آتش به ویژه در حاشیه راه ها، جاده ها، مناطق جنگلی و پارک ها و برای پاکسازی محوطه مناطق مسکونی خودداری کنند.
وی بیان کرد: رها سازی مواد شیشه ای (نظیر انواع بطری شیشه ای و پلاستیکی)، خرده شیشه و اشیا مشابه در داخل جنگل ها و مراتع موجب می شود این اشیا همانند عدسی ذره بین عمل کرده و موجب اشتعال علوفه خشک و مواد قابل اشتعال کف جنگل ها و مراتع شد و کانون های آتش در مناطق ایجاد کند.
احمدی گفت: شهروندان هنگام روشن کردن آتش قبل از ترک محل از خاموش شدن آن اطمینان حاصل کرده و هیچ گاه خاکسترهای آن را بدون اطمینان از خاموش شدن کامل (بوسیله آب یا دفن نمودن با خاک) رها نکنند.
وی بیان کرد: شهروندان برای برخورداری از هرگونه راهنمایی و مشاوره ایمنی با شماره تلفن 125 این سازمان در طول شبانه روز می توانند تماس حاصل کنند.
براساس پیش بینی های اداره هواشناسی مهاباد در روز های آینده افزایش محسوس دما و وزش باد گرم در نواحی مختلف آذربایجان غربی پیش بینی شده است.
سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی مهاباد در قالب سه ایستگاه، 42 نفر پرسنل عملیاتی و با برخورداری از هشت دستگاه خودرو سبک و نیمه سنگین، عملیات امداد و نجات و اطفای حریق را انجام می دهد.
این سازمان 538 ماموریت در طول یک سال گذشته توسط این سازمان انجام شد که 394 مورد آن مربوط به اطفای حریق در این شهرستان بود.
سال گذشته نیز بیش از 90 هکتار از مراتع مهاباد دچار آتش سوزی شده بود.
در مهاباد بیش از 197 هزار هکتار مرتع وجود دارد که 50 هزار هکتار آن مراتع درجه یک با پوشش مناسب، 70 هزار هکتار مراتع درجه 2 با پوشش متوسط و بقیه مراتع درجه سه با پوشش ضعیف است.