با حضور رییس مجلس و وزیر نیرو مجهزترین تصفیه‌خانه آب کشور در مهاباد افتتاح شد

با حضور رییس مجلس و وزیر نیرو  مجهزترین تصفیه‌خانه آب کشور در مهاباد افتتاح شد
مجهزترین تصفیه‌خانه آب شرب کشور با ۶۳۰ میلیارد ریال هزینه، عصر امروز سه‌شنبه با حضور رییس مجلس شورای اسلامی و وزیر نیرو در مهاباد به بهره‌برداری رسید.

 

به گزارش روابط عمومی فرمانداری مهاباد رییس شرکت آب و فاضلاب آذربایجان غربی در آیین افتتاح این طرح که رییس مجلس شورای اسلامی ،وزیر نیرو ،  استاندار آذربایجان‌غربی و نماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی معاون استاندار وفرماندارویژه شهرستان مهاباد  نیز حضور داشتند اظهار داشت: این تصفیه‌خانه با ظرفیت برداشت ۷۵۰ لیتر آب در ثانیه قادر است تا افق سال ۱۴۱۸ برای بیش از ۲۴۶ هزار نفر جمعیت شهری مهاباد آب شرب سالم و بهداشتی تامین کند.
علیرضا رضوی اضافه کرد: این تصفیه‌خانه که دارای یک برج آبگیری نیز است در چهار فاز مختلف قبل از بهره‌برداری تست و تایید نهایی شده است و با نصب کامل اتصالات داخلی شبکه آبرسانی، آب شرب موردنیاز شهروندان مهابادی به طور کامل از طریق این تصفیه‌خانه تامین می‌شود.

وی افزود: این تصفیه‌خانه از نوع «داف» است که جدیدترین فرآیند تصفیه آب در سطح کشور است و براساس نوع مواد و وضعیت کیفیت آب سد از لحاظ بیولوژیکی طراحی شده و براین اساس با وارد شدن به مدار، مشکل کیفیت و تغییر رنگ آب شرب این شهر نیز به طور کامل مرتفع می‌شود.

وی با بیان اینکه عملیات احداث این تصفیه‌خانه در قالب قرارداد ساخت، بهره‌برداری و انتقال (BOT) در سال ۱۳۹۳ آغاز شده بود ادامه داد: تصفیه‌خانه مهاباد قادر است در شبانه‌روز بیش از ۶۴ هزار متر مکعب آب را تصفیه و وارد مدار مصرف کند.

همزمان با افتتاح این طرح، تصفیه‌خانه آب پلدشت و طرح فاضلاب شهرک گلمان ارومیه نیز با ۴۶۰ میلیارد ریال هزینه از طریق ویدیو کنفرانس افتتاح شد.

همچنین با حضور «علی لاریجانی» رییس مجلس شورای اسلامی و «رضا اردکانیان» وزیر نیرو، یک واحد نیروگاه ۱۵۰ مگاواتی برق آبی سردشت نیز مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

رییس مجلس شورای اسلامی به همراهی وزیر نیرو در سفری یکروزه برای افتتاح طرح‌های حوزه آب از طریق فرودگاه ارومیه صبح امروز وارد آذربایجان‌غربی شدند.