برگزاری نشست مشورتی دهیاران بخش مرکزی مهاباد

به گزارش روابط عمومی فرمانداری مهاباد، صبح امروز نشست مشورتی دهیاران بخش مرکزی با حضور سرپرست فرمانداری ویژه شهرستان مهاباد در سالن کانون فجر این شهرستان برگزار شد.

عارف خدرلو در این نشست با تاکید بر حفظ هویت روستاها گفت: اشتغال سنتی در حال حاضر دیگر پاسخگوی زندگی روستایی نیست و باید اشتغال جدید همچون دامداری صنعتی، صنایع دستی و...  را در روستاها ایجاد کنیم .

وی با بیان اینکه دهیاران می توانند اجرای طرح های عمرانی روستایی را  بصورت امانی و پیمانی به سرانجام برسانند، تصریح کرد: در طول 8 سال گذشته بیش از 84 درصد اعتبارات روستایی برای دهیاران تخصیص یافته است.

خدرلو گفت: در استان آذربایجان غربی 2 هزار کد دهیاری  تعریف شده است اما متاسفانه دهیاری‌های شهرستان فاقد کد اجرایی هستند.

وی با اشاره به وضعیت کرونایی در شهرستان اضافه کرد: در دو سه روز اخیر گزارش‌ها حاکی از آن است که شهروندان نسبت به هفته های گذشته به موضوع محدودیت ها توجه کمتری دارند .

در بخش دیگری از این نشست بخشدار بخش مرکزی مهاباد با بیان اینکه از 87 روستای بخش مرکزی 67 روستا دارای نهاد دهیاری است، گفت: بیشترین مشکل دهیاری‌ها، موضوع  کمبود اعتبارات است.

پاکزاد بخشدار مرکزی افزود: در دولت کنونی 13 دهیاری به دهیاری‌های شهرستان افزوده شده و از 67 دهیاری بخش مرکزی 14 دهیاری تمام وقت هستند. 

وی با اشاره به اقدامات انجام شده برای روستاهای این بخش، بیان کرد: در این مدت نزدیک به 60 کیلومتر آسفالت معابر روستاهایی که گاز رسانی آنها به اتمام رسیده انجام شده است و تا پایان سال 1400 با اتمام گازرسانی تلاش داریم آسفالت روستایی را گسترش دهیم‌.

بخشدار مرکزی مهاباد در ادامه گفت: در حال حاضر 59 روستای مهاباد تحت پوشش خدمات آبرسانی سالم است و گازرسانی به 56 روستا نیز انجام شده است .

پاکزاد با بیان اینکه حدود 30 روستای مهاباد از اینترنت 3G برخوردارند گفت:  متاسفانه در این حوزه هنوز مشکلاتی وجود دارد.

کریمی نماینده دهیاران بخش مرکزی مهاباد هم دیگر سخنران این نشست بود که با اشاره به اعتبارات اندک دهیاری‌ها گفت: اعتبارات دهیاری به صورت قطره چکانی است اما با این وجود، دهیاری‌ها  همچنان با قدرت در تلاش برای رفع مشکلات بخش‌های خود هستند.

وی تصریح کرد: امسال هم همچون سال های گذشته آسفالت جاده‌ها و معابر روستایی در دست اقدام است اما نیاز به جدول گذاری و فراهم شدن قیر لازم از مهمترین مشکلات پیش روی این برنامه‌ها است.