اولین جلسه شورای مهارت برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری مهاباد ؛ امروز مورخه 1399/11/26 اولین جلسه شورای مهارت مهاباد با ریاست خدرلو معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان مهاباد و با حضور محمد سلیم عباسی مدیر کل سازمان فنی و حرفه ای استان آذربایجان غربی و جمعی از مسئولین شهرستان در سالن جلسات فرمانداری برگزار شد.

خدرلو فرماندار مهاباد در این جلسه با بیان اینکه بسیار از مشاغل سنتی قدیم پاسخگوی امرار معاش جوانان نیستند، گفت: مهارت های آموزشگاه های فنی و حرفه ای باید به سمت شغل های تازه تاسیس و نوین در بسترهای مختلف حرکت کند.

عارف خدرلو اضافه کرد: مشاغل حوزه‌های گردشگری و یا استفاده از پتانسل فضای مجازی و همچنین استفاده از مهارت های کشورهای منطقه از طریق بومی سازی نیز می تواند زمینه ساز اشغالزایی پایدار شود.

وی ضمن انتقاد از سیستم آموزشی کشور گفت: اکثر افراد تحصیل کرده و دارای مدرک دانشگاهی افرادی فاقد توانایی ایجاد اشتغال هستند که قادر به ورود به بازار کار نیستند.

محمدسلیم عباسی در جلسه شورای مهارت مهاباد گفت: سوارکاری، دوره‌های مهارت خوانندگی (سنتی‌خوانی، صداشناسی، سلفژ، تحریر)، دستگاه شناسی، مجری‌گری و کارگردانی نمایش عروسکی تئاتر کودک و نوجوانان از جمله رشته‌های جدید هستند که برای اولین بار در سطح استان مجوز تاسیس گرفته است.

وی ادامه داد: افزایش تعداد آموزشگاه های فنی و حرفه‌ای در طول 10 سال گذشته بی سابقه بوده و با توجه به نیازهای جدید جامعه و بازار کار متفاوت می‌تواند زمینه اشتغال جوانان را بیشتر فراهم کند.

عباسی همچنین با اشاره به تاسیس شهرک مهارت در سطح استان گفت: این شهرک ها به منظور انسجام بخشی به آموزش‌های مهارتی و تقویت نقش آفرینی و مهارت آموزی در راستای توانمندسازی جوانان و متقاضیان راه‌اندازی می‌شود.

وی با اشاره به اینکه واگذاری زمین این شهرک توسط دستگاه‌های مربوطه انجام می‌شود گفت: زمین این شهرک باید مکان مناسب برای دسترسی به خدمات شهری بوده و تمامی رشته‌های فنی و حرفه ای در این شهرک تجمیع و آموزش‌ها به مهارت آموزان ارائه شود.

وی در ادامه از فرمانداری‌ها سطح استان خواست نسبت به برخورد با آموزشگاه‌های بدون مجوز که آموزش‌های بدون کیفیت همراه با هزینه گزاف را به متقاضیان ارایه می‌کنند، برخورد قاطع و قانونی لازم را انجام دهند.