بیش از 2 هزار مهابادی امسال خون اهدا کردند

بیش از 2 هزار مهابادی امسال خون اهدا کردند
رییس اداره انتقال خون مهاباد با اشاره به کاهش ذخائر بانک خون این پایگاه گفت: طی سه ماهه نخست امسال ۲ هزار و ۳۴ نفر در این شهرستان موفق به اهدای خون شدند.

 

به گزارش روابط عمومی فرمانداری مهاباد : داود نصرارکن رییس اداره انتقال خون مهاباد اظهار داشت: در سه ماه نخست امسال 2 هزار و 172 نفر برای اهدای خون به این اداره مراجعه کردند که از این تعداد 138 نفر به دلیل نداشتن شرایط لازم، موفق به اهدای خون نشدند.

وی با بیان اینکه بیش از 97 درصد اهداکنندگان در مهاباد مرد هستد، اضافه کرد: از مجموع کل اهداکنندگان خون در این شهرستان 239 نفر برای نخستین بار اقدام به اهدای خون کرده‌اند و هزار و 217 نفر نیز جز اهداکنندگان مستمر خون بودند.

رییس اداره انتقال خون مهاباد در ادامه از مردم این شهرستان درخواست کرد تا برای اهدای فوری خون در همه گروه به ویژه " آ مثبت" به این پایگاه مراجعه کنند.

"نصرارکن" اظهار داشت: ذخائر بانک خون این پایگاه با کاهش خون و فرآورده‌های آن مواجه شده است که برای جبران این کاهش نیاز است افراد از همه گروه‌ها، برای اهدای خون مراجعه کنند.

وی با اشاره به ترس شهروندان از گرفتار شدن احتمالی به بیماری کرونا با اهدای خون افزود: تمام وسایل و تجهیزات دریافت خون، محیط و شرایط خون‌گیری، کاملا استرلیزه، بهداشتی و یکبار مصرف است و هیچ جای نگرانی در این زمینه وجود ندارد.

وی افزود: با توجه به مصرف بخشی از خون‌های ذخیره شده توسط بیماران نیازمند، هم‌اکنون این پایگاه به تمام گروه‌های خونی برای ذخیره و مصرف بیماران احتیاج دارد.

رییس اداره انتقال خون مهاباد با بیان اینکه علاقه‌مندان به اهدای خون، هنگام مراجعه به این پایگاه باید کارت شناسایی معتبر به همراه داشته باشند، اضافه کرد: این پایگاه در تمامی روزهای هفته به جز ایام تعطیل از ساعت 7:45صبح تا 13:30آماده دریافت خون از مردم است.

"نصرارکن" در خصوص شرایط اهدای خون نیز بیان کرد: داوطلبان اهدای خون باید حداقل 18 و حداکثر 60 سال سن داشته باشند و وزن آنها نیز حداقل 50 کیلوگرم باشد.

اداره انتقال خون مهاباد تأمین کننده خون موردنیاز مراکز بیمارستانی شهرستان‌های جنوب آذربایجان‌غربی از جمله میاندوآب، تکاب، شاهین‌دژ، بوکان، نقده، سردشت، پیرانشهر و تکاب است.

# نظر : 0