برگزاری کارگاه آموزشی فرماندهی حادثه در مهاباد

به گزارش  روابط عمومی فرمانداری  مهاباد؛ فرماندار شهرستان مهاباد در حاشیه برگزاری این کارگاه آموزشی گفت: دوره آموزشی سامانه فرماندهی حادثه (ICS) ویژه اعضای کمیته ستاد بحران این شهرستان با حضور فرماندهان نیروهای نظامی و انتظامی، مسئولان و مدیران این شهرستان برگزار شد.

ایرج شجاعی افزود: آشنایی با نحوه مدیریت موقعیت ‌های بحرانی ضرورتی است که مدیران باید به آن توجه کنند زیرا اصل مدیریت در حوادث بسیار مؤثرتر از امکانات و تجهیزات مورد نیاز است.

شجاعی، با بیان اینکه اغلب تلفات انسانی به دلیل نبود مدیریت در صحنه حادثه است، اضافه کرد: برگزاری منظم کارگاههای آموزشی و نیز انجام آزمایشی خدمات امداد و نجات به صورت دوره‌ای برای افزایش کارایی افراد از وظایف مدیریت بحران است تا در زمان بروز حوادث غیرمترقبه میزان صدمات و خسارات کاهش یابد.

فرماندار شهرستان مهاباد اضافه کرد: بخش زیادی از خسارات وارده در موقع حوادث به دلیل ناآگاهی مردم و نبود مدیریت بحران توسط مدیران اجرایی بوده که بر این اساس تجدیدنظر در نحوه آموزش موقعیت‌ های بحرانی در دستور کار قرار گرفته است.

منصورصداقت، رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان مهاباد هم گفت: در این روش می خواهیم با مدیریت تجهیزات، نیروی انسانی، منابع و ارتباطات بتوانیم در سریع ترین زمان به حادثه پاسخ دهیم.

عبدالله پور، دبیر ستاد مدیریت بحران شهرستان مهاباد نیز گفت: با توجه به قرارگرفتن در فصل سرما و انجام برفروبی علاوه بر دستگاههای اجرایی، از امکانات بخش خصوصی هم کمک گرفته شده تا در فصل زمستان در راههای ارتباطی روستایی و شهری و راههای اصلی مشکلی پیش نیاید.

در این کارگاه آموزشی بیش از ۵۰ نفز از مدیران و مسئولان با آخرین دستورالعمل‌های نحوه مقابله با حوادث، ایجاد هماهنگی و ارتباط بین ارگانها، اصول سیستم مدیریت بحران، ساختار فرماندهی حادثه و نحوه تفکیک حوادث آشنا شدند.