جلسه کارگروه اصلی گندم ، نان و آرد برگزار شد

به گزارش روابط عمومی فرمانداری مهاباد : امروز مورخ  1399/06/26جلسه کارگروه اصلی گندم ، نان و آرد با ریاست معاون برنامه ریزی و توسعه فرمانداری مهاباد و جمعی از روسای ادارات در سالن جلسات فرمانداری برگزار شد.

محمد جهین در جلسه شورای آرد و نان شهرستان مهاباد اظهار کرد: از ابتدای سالجاری تا پایان مردادماه تعداد 1 هزار و 132 مورد بازرسی از واحدهای نانوایی شهرستان مهاباد صورت گرفته و 55 پرونده تعزیراتی نیز برای متخلفان تشکیل شده است.

وی افزود: از تعداد 55 پرونده تعزیراتی برای متخلفین، 9 مورد مربوط به گرانفروشی،  20 مورد مربوط به کم‌فروشی، 1 مورد مربوط به عرضه خارج از شبکه، 4 مورد مربوط به تعطیلی خودسرانه، 22 مورد مربوط به عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی و 33 مورد نیز مربوط به شکایات مردمی بوده است.

وی با بیان اینکه در شهرستان مهاباد 326 واحد نانوایی و خبازی مشغول فعالیت هستند افزود:  از این تعداد 126 واحد نان لواش ماشینی سهمیه‌دار، 4 واحد نان لواش سنتی سهمیه دار، 10 واحد نان لواش ماشینی آزادپز، 9 واحد نان لواش سنتی آزادپز در داخل شهر مشغول به فعالیت هستند و در بخش روستایی نیز 28 واحد نان لواش ماشینی سهمیه دار و 35 واحد نان لواش سنتی سهمیه‌دار، 10 واحد نان لواش ماشینی آزادپز و 2 واحد نان لواش سنتی آزادپز مشغول به فعالیت هستند.

جهین اضافه کرد: 13 واحد نان سنگکی سهمیه‌دار، 14 واحد نان سنگی آزادپز، 4 واحد نان بربری سنتی سهمیه‌دار، 6 واحد نان بربری ماشینی سهمیه دار، 40 واحد نان روغنی سنتی آزادپز، 2 واحد نان روغنی ماشینی آزادپز و همچنین 6 واحد نان فانتزی و 1 واحد نان تافتون سهمیه‌دار در شهر مشغول به فعالیت هستند که از این تعداد 34 واحد بدون پروانه هستند که 25 واحد آن ها مربوط به نان روغنی ها می‌باشد.

رییس اداره صنعت معدن و تجارت شهرستان مهاباد با اشاره به نیمه فعال بودن برخی واحدهای نانوایی اظهار کرد: تعدادی از نانوایی‌های غیرفعال و یا نیمه فعال سهمیه آرد یارانه‌ای خود را به نانوایی‌های آزادپز می‌فروشند که تخلف محسوب می‌شود.

محمد جهین از کشف یک انبار احتکار آرد در شهرستان مهاباد به ارزش 32 میلیون تومان خبر داد و گفت: آرد مکشوفه با نرخ مصوب دولتی دربین واحدهای نانوایی توزیع شده است.

وی در پایان خواستار حمایت بانک‌ها از واحدهای نانوایی برای تجهیز به موتور برق برای شرایط بحرانی شد و گفت: 155 واحد نانوایی شهرستان برای تجهیز به موتور برق به وام‌های با کارمزد پایین نیاز دارند.

جهین در ادامه اظهار کرد: یکی از مواردی که در بازرسی‌ها مردم از آن گلایه دارند کاهش کیفیت خمیر و کیفیت آرد شهرستان است که نیازمند ارتقا می‌باشد.

خشایار صنعتی معاون برنامه ریزی فرمانداری مهاباد نیز با اشاره به گلایه شهروندان و برخی واحدهای نانوایی در شهرستان اظهار کرد: عدم کیفیت مطلوب خمیر و آرد جزو مواردی است که باید بصورت ویژه در بازرسی از واحدهای تولید آرد شهرستان قرار گیرد.

وی افزود: وضعیت سخت افزاری کارخانجات تولید آرد در شهرستان مهاباد مطلوب است اما به نظر می‌رسد مشکلاتی نرم افزاری و عدم زمان استراحت کافی آرد موجب کاهش کیفیت آرد شده و در این رابطه واحدهای تولیدی موظف به رفع مشکل و افزایش زمان استراحت جهت ارتقای کیفی آرد می‌باشند.