ستاد بحران شهرستان مهاباد تشکیل جلسه داد

به گزارش روابط عمومی فرمانداری مهاباد ؛ صبح امروز چهارشنبه 26 آبان 1400 عارف خدرلو فرماندار مهاباد در نشست ستاد بحران شهرستان که در سالن جلسات فرمانداری برگزار شد ، گفت : باتوجه به موقعیت جغرافیایی و شرایط اقلیمی حاکم بر منطقه، مردم با انجام اقدامات ایمنی قبل از حوادث از جمله بیمه کردن اموال و محصولات خود از خسارت های جبران ناپذیر از جمله سیل جلوگیری کنند.

وی با بیان اینکه سیلاب اخیر مهاباد بیش از 530 میلیارد ریال خسارت به بار آورد، ادامه داد: تعدادی از خودروهای آسیب دیده با استفاده از بیمه بدنه خسارت کامل خود را دریافت کردند و خسارت در بخش های دیگر نیز در صورت داشتن بیمه جبران پذیر است.

فرماندار مهاباد با اشاره به وجود ساخت و سازهای غیر مجاز، گفت: یک کمیته ویژه بررسی ساخت و سازهای غیرمجاز در سطح شهر به خصوص ساختمانی های که بیشتر از حد ضوابط دارای طبقات هستند تشکیل شده تا بتوان آنها را شناسایی و مسوولیت حوادث را به مالکان خود آن ساخت و ساز واگذار کرد.

خدرلو با بیان اینکه طبق قانون ساخت و ساز بیش از پنج طبقه در مهاباد مجاز نیست، گفت: باتوجه به کمبود امکانات آتش نشانی امکان خدمات دهی به طبقات فوقانی میسر نیست و ماموران آتش نشانی در ارایه خدمات با مشکل مواجه خواهند شد.

وی با اشاره به اینکه مهاباد دارای بیشترین احکام تخریب ساخت و ساز غیرمجاز در سطح استان است، گفت: شهرداری و آتش نشانی در صدور پروانه ساختمانی به واحدهایی که ضوابط را رعایت نکردند و جان شهروندان را تهدید می کند، سخت گیرانه عمل کند.

مدیرکل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری آذربایجان غربی در این نشست گفت: با استفاده از ظرفیت های علمی و کارشناسان مرتبط علت های اصلی وقوع سیلاب اخیر و همچنین مناطق پرخطر شهرستان شناسایی و نسبت به اصلاح آن اقدام شود.

سید محمد عابدی اضافه کرد: شرایط آب و هوایی و موقعیت توپوگرافی مهاباد ایجاب می کند که دلایل وقوع سیل در مسیر بالا دست شهر بررسی و یا برای جلوگیری از تکرار این حواث نقص های موجود را مرتفع کرد.

وی در خصوص کمبود تجهیزات آتش نشانی های سطح استان نیز اظهار داشت: پس از وقوع حادثه آتش سوزی ساختمان پلاسکو، وزارت کشور برای تجهیز آتش نشانی های کشور به دستگاه های مجهز و بالابرهای مخصوص طبقه های بالا را در دستور کار قرار دارد و به محض دریافت، آن را در اختیار شهرهای استان با اولویت ارومیه، خوی و مهاباد قرار خواهد داد.

مدیرکل مدیریت بحران آذربایجان غربی هم در این جلسه گفت: اصحاب رسانه از طریق آموزش و آگاه سازی نحوه مقابله با بحران و جلوگیری از حوادث احتمالی شهروندان  بیش از پیش در دستور کار قرار دهند.

امیر عباس جعفری اضافه کرد: مدیران دستگاه های اجرایی نیز در اجرای صحیح مقررات و ضوابط در حیطه وظایف سازمانی خود دقت کافی داشته باشند تا در بروز حوادث و بررسی وقوع آن مورد بازپرسی قرار نگیرند.

وی بیان کرد: با توجه به نزدیک شدن به فصل سرما لایروبی مسیل ها، بازگشایی مسیرهای انتقال و هدایت آب انجام شده و راهداری، هلال احمر، شرکت فرآورده های نفتی و شبکه بهداشت آمادگی لازم را برای انجام‌ امورات مرتبط به وظیفه سازمان خود در فصل سرما را داشته باشند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان غربی نیز گفت: نبود پوشش گیاهی، تغییر کاربری های غیر اصولی و نداشتن طرح های آبخیزداری در وقوع سیل مهاباد تاثیرات قابل توجهی داشته و براین اساس این سازمان آمادگی لازم را برای اجرای طرح های آبخیزداری به صورت مشارکتی با شهرداری مهاباد را دارد.

هادی قاسمی افزود: با اجرای طرح های آبخیزداری و تعامل و همکاری با شهرداری با کمترین هزینه می توان جلوی وقوع این حوادث را گرفت.

وی با بیان اینکه تخریب ساخت و سازهای غیرمجاز و سرمایه گذاری های مردم در مسیرهای آب منطقی نیست، گفت: طرح تفصیلی سالیان گذشته که ملاک شهرداری برای صدور پروانه ساخت بوده نیاز به بازنگری و تجدید نظر دارند و  این اداره کل نیز در محدوده خارج از شهر با اجرای طرح های آبخیزداری کمک خواهد کرد.