180 هزار میلیارد ریال از محل مالیات به شهرداری ها پرداخت شد

180 هزار میلیارد ریال از محل مالیات به شهرداری ها پرداخت شد
معاون مالیات بر ارزش افزوده سازمان امور مالیاتی کشور گفت: 180 هزار میلیارد ریال از مالیات بر ارزش افزوده سال گذشته به شهرداری ها و دهیاری های کشور پرداخت شد.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری مهاباد محمد مسیحی روز چهارشنبه در جلسه بررسی مشکلات مالیاتی تولیدکنندگان و اصناف مهاباد اظهار داشت: این اعتبار برای کمک به عمران و آبادانی شهرها و روستاهای مختلف کشور در اختیار شهرداری های مختلف و دهیارها و حتی روستاهای بدون دهیاری قرار گرفت.
وی با اشاره به اینکه یک درصد از 9 درصد ارزش افزوده کشور به طرح تحول نظام سلامت اختصاص می یابد، اضافه کرد: سال گذشته 40 هزار میلیارد ریال از مالیات بر ارزش افزوده کشور برای کمک به اجرای طرح تحول نظام سلامت اختصاص یافت.
وی با اشاره به مساله تحریم ها و نیاز دولت به درآمدهای مالیاتی نیز گفت: دولت در جنگ اقتصادی با دشمن به درآمدهای مالیاتی متکی است و از طرفی دیگر به دلیل رکود اقتصادی موجود در کشور، بنگاه های اقتصادی توان کمی برای پرداخت مالیات دارند.
مسیحی گفت: وظیفه همکاران امور مالیاتی در استان ها و شهرستان های مختلف کشور مالیات ستانی است اما در صورتی که مالیات زیادی بر یک واحد صنعتی یا تولیدی تحمیل شود، این واحد توان ادامه فعالیت نخواهد داشت و در این صورت این درآمد مالیاتی مستمر هم قطع می شود.
وی با اشاره به اینکه بیشترین مقدار مالیات اخذ شده در هر منطقه در همان منطقه هزینه می شود، افزود: پیش بینی وصول مالیات از ابتدای امسال تاکنون در مهاباد 300 میلیارد ریال بود که 250 میلیارد ریال آن اخذ شد و 120 میلیارد ریال از آن به شهرداری و دهیاری های این شهرستان پرداخت شد.
معاون مالیات بر ارزش افزوده سازمان امور مالیاتی در خصوص پرداخت مالیات توسط تعاونی های مسکن مهر نیز گفت: پیمانکاران و تعاونی های مسکن مهر از مالیات ارزش افزوده معاف هستند و مالیات مستقیم هر واحد مسکن مهر حداکثر سه میلیون ریال است.
«
مسیحی» با تایید برخی نارسایی ها در زمینه قانون مالیات بر ارزش افزوده در بخش کارفرمایان نیز اظهار داشت: این قانون در حال بازنگری است و به زودی ضمن برطرف شدن نواقص آن به واحدها ابلاغ می شود.
قانون مالیات بر ارزش افزوده یک قانون ملی - محلی است؛ به گونه‌ای که سه درصد از نرخ 9 درصد قانون مالیات بر ارزش افزوده تحت عنوان عوارض ارزش افزوده صرف هزینه‌های عمران شهرها و روستاها می‌شود.