بوستانی در مهاباد به نام یک ورزشکار «سندرم داون» نامگذاری شد

بوستانی در مهاباد به نام یک ورزشکار «سندرم داون» نامگذاری شد
بوستانی در مهاباد به نام یک ورزشکار «سندرم داون» نامگذاری شد

به مناسبت روز جهانی بیماری «سندرم داون» و برای نخستین بار در کشور یک بوستان در مهاباد به نام «شاهو محمدی» قهرمان ورزشی سندروم داون این شهرستان نامگذاری و در آن اقدام به نهالکاری شد.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری مهاباد ، رییس اداره منابع طبیعی مهاباد در این مراسم که روز سه شنبه و با حضور جمعی از مسوولان این شهرستان و خانواده های شماری از دانش آموزان با نیازهای ویژه این شهرستان و جمعی از دوستداران محیط زیست و اعضای تشکل های زیست محیطی برگزار شد، اظهار داشت: نامگذاری این بوستان به نام این قهرمان ورزشی با همکاری امور آب و شهرداری این شهر انجام گرفت.
مجید پاتو افزود: نامگذاری خیایان ها یا بوستان ها به نام قهرمانان ورزشی، سبب ایجاد انگیزه در بین نوجوانان و جوانان با نیازهای ویژه برای فعالیت مستمر و حضور در میادین ورزشی و دیگر فعالیت های اجتماعی می شود.
وی اضافه کرد: 15 هزار اصله نهال در بیش از 12 هکتار به مناسبت هفته منابع طبیعی و روز درختکاری در این شهرستان کاشته می شود.
پاتو گفت: توزیع آبگرمکن های خورشیدی، افتتاح طرح های آبخیزداری در روستاهای آفان و میرسه، اجرای طرح بذرکاری و بذرافشانی در 700 هکتار از مراتع روستاهای برهان، آفان و میرسه، برگزاری مسابقات ورزشی، سخنرانی کارشناسان منابع طبیعی قبل از خطبه های نماز جمعه شهرهای مهاباد، خلیفان و گوک تپه و حضور سمن ها در مدارس از جمله برنامه های هفته منابع طبیعی در این شهرستان است.
این بوستان که حدود نیم هکتار مساحت دارد در محله گمرک مهاباد واقع شده و زمین آن از سوی امور آب این شهرستان اهدا شده است.
شاهو محمدی نوجوان 13 ساله معلول مهابادی که دارای «سندرم داون» است قهرمان شنا و قایقرانی معلولان کشور و رکوردار شنای استقامت معلولان و قهرمان اولین دوره مسابقات استعداد یابی معلولان ( سندروم، اوتیسم و کم توان ذهنی کشور) است.
سندروم داون بیماری ژنتیکی ناشی از وجود یک کروموزم اضافی در جنین انسان است؛ هر جنین انسان هنگام لقاح، اطلاعات ژنتیکی را از طریق 46 کروموزوم (23 کروموزوم از مادر و 23 کروموزوم از پدر) از والدینش به ارث می برد، در بیشتر موارد بروز سندروم داون یک کروموزوم اضافه به جنین منتقل می شود یعنی 47 کروموزوم دریافت می کند.
این بیماری ژنتیکی دارای علایم مختلف از جمله ناهنجاری های عمده یا خفیف در ساختار یا عملکرد ارگان ها، مشکلات یادگیری و نیز محدودیت و تاخیر در رشد و نمو است.
افراد مبتلا به سندروم داون توان ذهنی پایین تر از حد میانگین دارند و به طور معمول دچار ناتوانی ذهنی خفیف تا متوسط هستند اما تعداد کمی از مبتلایان به سندروم داون دچار ناتوانی شدید ذهنی هستند.