سفر معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی به مهاباد

به گزارش روابط عمومی فرمانداری مهاباد ؛ صبح امروز مورخه 1399/12/24 جلسه ای با موضوع بررسی مسائل و مشکلات بخش آبیاری تحت فشار ، با ریاست خدرلو معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان مهاباد و با حضور اکبری معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی، محمودزاده نماینده شهرستان مهاباد و جمعی از مسئولین شهرستان در سالن جلسات فرمانداری برگزار شد.

فرماندار مهاباد هم در این جلسه با بیان اینکه پایه اصلی اقتصاد این شهرستان کشاورزی است، گفت: مهاباد دارای 80 هزار اراضی کشاورزی است که از این مقدار 24 هزار هکتار آن آبی و 56 هزار هکتار نیز به صورت دیم است.

عارف خدرلو اضافه کرد: هم اکنون بیش از 6 هزار هکتار از اراضی سمت راست پایاب سد مهاباد و بیش از پنج هزار هکتار از سمت چپ آن زیر پوشش سیستم آبیاری تحت فشار گرفته است.

وی با بیان اینکه 341 هکتار از اراضی بخش کشاورزی مهاباد با 107 میلیارد ریال هزینه امسال به آبیاری تحت فشار تجهیز شده است افزود: 311  هکتار دیگر نیز با 83 درصد پیشرفت فیزیکی و 63 میلیارد ریال هزینه هم اکنون در دست اجراست.

خدرلو با بیان اینکه هم اکنون 25 هزار تُن سیب در سردخانه های مهاباد انبار شده است، گفت: انتظار داریم وزارت جهاد کشاورزی ساز و کار مناسبی برای صادرات سیب مازاد کشاورزان در نظر بگیرد.

علیمراد اکبری روز یکشنبه در جلسه بررسی مشکلات بخش آب جهاد کشاورزی مهاباد افزود: هزار و 300 میلیارد ریال دیگر از سهمیه بخش کشاورزی از اعتبارهای ستاد احیای دریاچه ارومیه باقی مانده است که هنوز تامین نشده است.

وی با بیان اینکه ستاد احیای دریاچه ارومیه سهمیه بخش کشاورزی را کاهش داده است، ادامه داد: از محل اعتبارهای ستاد دریاچه ارومیه برای اتمام طرح های آبیاری تحت فشار و سامانه های نوین آبیاری در راستای جبران کاهش حق آبه بخش کشاورزی هزینه خواهد.

معاون آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: کاهش حق آبه و سهمیه بخش کشاورزی نیازمند اجرای الزامات همچون تکمیل طرح های آبیاری تحت فشار و تجمیعی است که باید به مرحله اجرا برسد.

اکبری تاکید کرد: سهمیه حق آبه بخش کشاورزی نباید از محل خروج سدها تعیین شود و پرت آب در مسیر کانال طبق مصوبه وزارت نیرو نباید به حساب بخش کشاورزی در نظر گرفته شود.

نماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه گفت: سهمیه آب بخش کشاورزی این شهرستان از 140 میلیون متر مکعب در سال به 80 میلیون متر مکعب کاهش یافته که جوابگوی تولیدات بخش کشاورزی این شهرستان نیست.

جلال محمودزاده با اشاره به اینکه ستاد احیای دریاچه ارومیه سالانه هشت درصد حق آبه بخش کشاورزی را کم کرده است، اضافه کرد: مقرر بود که میزان آب بخش کشاورزی متناسب با اجرای طرح های آبیاری تحت فشار کاهش یابد که هم اکنون این تناسب هم‌خوانی ندارد. 

وی با تاکید بر اینکه هم اکنون میزان حق آبه بخش کشاورزی موجب اعتراض کشاورزان شده است، گفت: بیش از 300 میلیون متر معکب از آب آذربایجان‌غربی به استان آذربایجان شرقی سرازیر می شود در حالیکه کشاورزان منطقه نمی توانند از آب منطقه خود استفاده کنند.

محمودزاده همچنین به مشکل صادرات سیب اشاره کرد و گفت: در راستای پیگیری اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس جهت حل مشکل صادرات سیب به ویژه محصول باغداران آذربایجان‌غربی که قطب تولید سیب کشور است، واردات موز در قبال صادرات سیب تصویب و ابلاغ شده که مشکلی در خصوص این محصول وجود ندارد.

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی در سفری یکروزه به مهاباد از طرح های آبیاری اراضی کشاورزی این شهرستان بازدید نمود.