جلسه کارگروه کنترل جمعیت حیوانات ناقل بیماری برگزار شد

به گزارش روابط عمومی فرمانداری مهاباد ؛ خشایار صنعتی روز یکشنبه 27 تیر 1400 در جلسه کارگروه کنترل جمعیت حیوانات ناقل بیماری گفت: شهرداری به عنوان دبیر کارگروه جمع آوری سگ های بلاصاحب موظف به پیگیری مصوبات و اجرای آنها بوده و از نهادهای مرتبط و همکار نیز برای حل رفع این معضل کمک دریافت کند.

وی با اشاره به اینکه آمار سگ های ولگرد در سطح شهر به طور قابل توجهی افزایش یافته است، ادامه داد: مشکلات و هزینه های قانونی که در قبال سگ گزیدگی گریبان گیر مجموعه شهرداری را خواهد گرفت، از احداث و اداره چند سایت نگهداری سگ های بلاصاحب بیشتر است.

معاون توسعه و برنامه‌ریزی فرمانداری مهاباد با بیان اینکه همه مسوولان باید در قبال مطالبه مردم پاسخگو باشند، اظهار داشت: اکیپ های زنده گیری سگ های بلاصاحب باید با اطلاع رسانی قبلی و در زمان های مناسب به ویژه شب ها نسبت به جمع آوری این حیوانات اقدام کرده تا شهروندان نسبت به اجرای آن آمادگی و همکاری لازم را داشته باشند.

 صنعتی در خصوص نگهداری سگ‌های خانگی نیز اضافه کرد: شرایط نگهداری و ضوابط مربوط به نگهداری سگ های خانگی نیز باید در چهارچوب قانون و براساس یک ضابطه مشخص انجام شود.

رییس مرکز بهداشت و درمان مهاباد هم در این جلسه با اشاره به اینکه رفتار سگ های ولگرد وحشیانه‌تر از قبل شده است، گفت: از ابتدای امسال حملات سگ های ولگرد در سطح شهر به سروصورت شهروندان نسبت به مدت مشابه سال قبل 50 درصد افزایش یافته است.

قاسم امینی اضافه کرد: همچنین حملات این سگ ها به زنان در سطح شهر نسبت به مدت مشابه سال قبل 40 درصد افزایش نشان می دهد.

وی با بیان اینکه همه افراد گزیده شده واکسن هاری دریافت کرده اند، افزود: افزایش آمار سگ گزیدگی احتمال وجود بیماری هاری را افزایش و با مشاهده یک نمونه مثبت، موجب بروز معضل در سطح شهر خواهد شد.

کارشناس خدمات شهرداری مهاباد هم در این جلسه گفت: هم اکنون حدود 350 قلاده سگ در کمپ نگهداری سگ های بلاصاحب نگهداری شده و بیش از 150 قلاده آن عقیم سازی شده اند.

کمال خضری اضافه کرد: شهرداری از بابت زنده گیری سگ های ولگرد مشکلی ندارد و روزانه می تواند 20 قلاده سگ مزاحم در سطح شهر جمع آوری کند.

وی با بیان اینکه باید تکلیف سگ های عقیم شده مشخص شود، اضافه کرد: هزینه نگهداری و ظرفیت این کمپ محدود است و سگ های که عقیم شدند باید نسبت به نحوه رهاسازی آنها تصمیم گیری شود.