بررسی مشکلات فاضلاب روستاهای پایین دست و بالادست سد مهاباد

بررسی مشکلات فاضلاب روستاهای پایین دست و بالادست سد مهاباد
بررسی مشکلات فاضلاب روستاهای پایین دست و بالادست سد مهاباد

درکارگروه سلامت و امنیت غذایی استان رسیدگی به مسائل و مشکلات بهداشتی اطراف دریاچه سد مهاباد مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری مهاباد  کارگروه سلامت و امنیت غذایی استان آذربایجان غربی با حضور معاون سیاسی و امنیتی استاندار،معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان مهاباد،رئیس دانشگاه علوم پزشکی ارومیه،معاونین بهداشتی و غذا و دارو و امور اجتماعی،رئیس دانشکده علوم پزشکی خوی،مدیر شبکه بهداشت و درمان مهاباد،مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی ارومیه،مدیران کل ادارات،و مسئول بهداشت محیط مهاباد و کارشناسان دانشگاه در سالن نیک خواه استانداری استان آذربایجانغربی برگزار شد.

معاون امنیتی سیاسی استانداری استان آذربایجان غربی گفت:  برای ساماندهی دفع فاضلاب روستای خانقاه شهرستان مهاباد اعتبار لازم از طرف سازمان برنامه و بودجه استان تخصیص می یابد و اعتبارات در ردیف بودجه قرار می گیرند.

 وی افزود:ساماندهی فضولات دامی روستاهای بالا دستی  رودخانه سد مهاباد می بایست با نظارت و تقسیم کار توسط  فرمانداری شهرستان با همکاری ادارات متولی صورت گیرد و تمامی ادارات ذیربط به نحو احسن وظایف خود را در این زمینه انجام دهند در صورت تامین اعتبار از طرف سازمان برنامه و بودجه فنس کشی در اطراف حاشیه سد مهاباد انجام می شود.

مصطفوی اظهار داشت:در زمینه شیلات نیز مقرر شد صیادان مهاباد از طریق صید ماهی از آب سد مهاباد امرار معاش می کنند با برگزاری یک نشست باحضور فرمانداری و سازمان های متولی  مشکل صیادان مهابادی را مرتفع نماید.

وی خاطرنشان ساخت: بحث سمن ها بسیار حائز اهمیت می باشد در همه زمینه ها مایل به توسعه سازمانهای مردم نهاد هستیم در سطح شهرستان مهاباد سمن ها حضور فعالی دارند افزایش تعداد سمن ها و سازمانهای مردم نهاد باعث می شود حضور مردم در عرصه های مختلف گسترش یابد.

فرماندار شهرستان مهاباد گفت: محوطه مخزن اصلی اطراف دریاچه سد مهاباد کاملا رها شده می باشد و می بایست بعضی نقاط اطراف دریاچه سد مهاباد فنس کشی شود و برای انجام این امر اعتبار مورد نیاز می باشد.

وی افزود: تعدادی از شهروندان در فصول گرم سال در دریاچه سد مهاباد شنا می کنند و یا تعدادی دیگر از مردم پسماندهای های زباله خود را در اطراف دریاچه سد مهاباد رها کرده که البته با همت سازمان های مردم نهاد و سمن های محیط زیست مشکل پسماند زباله های اطراف سد تا حدودی مرتفع شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ارومیه گفت: یکی از وظایف دانشگاه علوم پزشکی حفظ و ارتقا سلامت مردم جامعه می باشد برای پیشگیری از بروز حوادث چهارشنبه آخرسال باید فرهنگسازی و اطلاع رسانی به خانواده فرزندان صورت گیرد تا سال نو خوبی پیش رو داشته باشیم.

مدیر شبکه بهداشت و درمان مهاباد گفت: مهمترین مضرات دفع غیر بهداشتی فاضلاب شیوع عوامل بیماری زا،آلودگی منابع زیر زمینی یا آلودگی محیط زیست و آلودگی هواست مطالب مربوط به دفع غیر بهداشتی پسماندهای روستاهای بالادستی و پایین دستی سد مهاباد پیش از سال 90 نیز در کارگروه های تخصصی سلامت شهرستان مهاباد بیان شده است. در پایان این کارگروه موارد ذیل به تصویب اعضای کارگروه رسید:

1-     فعال نمودن کمیته ایمنی آب شرب در شهرستان مهاباد به عنوان اولین شهرستان در سطح استان

2-     تخصیص اعتبار از طرف سازمان برنامه و بودجه استان جهت جمع آوری و تصفیه فاضلاب روستای خانقاه

3-     تخصیص اعتبار برای اجرای پروژه مطالعه شده برای تصفیه فاضلاب روستاهای بالا دست سد مهاباد

4-     پیش بینی و تخصیص بخشی از اعتبار برای نصب حفاظ و فنس کشی حریم دریاچه سد مهاباد