کارخانه قند مهاباد در مراحل پایانی احداث

کارخانه قند مهاباد در مراحل پایانی احداث
رییس اداره صنعت، معدن و تجارت مهاباد گفت: پیشرفت فیزیکی کارخانه قند این شهرستان به ۸۷ درصد رسیده است.

 

به گزارش روابط عمومی فرمانداری مهاباد  محمد جهین افزود: این کارخانه قند که تاکنون برای احداث آن ۹۰۰ میلیارد ریال هزینه شده، اوایل سال آینده آماده بهره‌برداری شده و از سال آینده چغندرکاران منطقه می توانند محصول خود را تحویل آن دهند.

وی با بیان اینکه این کارخانه قند مربوط به بخش خصوصی و بزرگترین کارخانه قند استان به شمار می‌رود، ادامه داد: برای راه‌اندازی و تکمیل این طرح بیش از ۱۰۰ میلیارد ریال اعتبار مورد نیاز است که توسط سرمایه‌گذار آن تامین می‌شود.

وی اضافه کرد: علاوه بر آن، ۲ واحد تولیدی دیگر نیز در کنار این کارخانه در نظر گرفته شده که مربوط به فرآوری خمیر مایه و ساخت الکل است که هم اکنون در مرحله اخد پروانه احداث هستند.

رییس اداره صنعت، معدن و تجارت مهاباد اظهار داشت: با تکمیل و بهره‌برداری از پروژه کارخانه قند و ۲ واحد تولیدی در کنار آن برای ۴۷۰ نفر به صورت مستقیم و ۲ هزار نفر به صورت غیرمستقیم فرصت اشتغالزایی فراهم خواهد شد.

جهین تاکید کرد: با اتمام کار احداث این واحد تولیدی، می‌توان سطح زیرکشت این محصول در منطقه را با ترویج روش‌های نوین کشت افزایش داد.

شهرستان مهاباد با ۸۰ هزار هکتار زمین زراعی یکی از قطب‌های مهم تولید چغندر قند در آذربایجان‌غربی است.

هم اکنون پنج کارخانه قند در استان آذربایجان‌غربی وجود دارد که یک میلیون و ۷۰۰ هزار تن محصول چغندر قند معادل ۳۶ درصد تولید این محصول در کشور را فرآوری می‌کنند.

این استان با تولید سالانه حدود ۲ میلیون تن از این محصول بزرگترین تولیدکننده چغندر قند کشور به شمار می‌رود