مراسم تکریم و معارفه دادستان عمومی و انقلاب شهرستان مهاباد

به گزارش روابط عمومی فرمانداری مهاباد: صبح امروز سه شنبه مورخه 1399/10/30 مراسم تکریم و معارفه دادستان عمومی و انقلاب شهرستان مهاباد با حضور دکتر خدرلو سرپرست فرمانداری مهاباد ، دکتر گروسی رئیس کل دادگستری استان آذربایجان غربی ، امام جمعه معزز ، اعضاء شورای تامین و شورای اداری شهرستان در سالن جلسات فرمانداری برگزار شد.علی اکبر گروسی در آیین تودیع و معارفه دادستان عمومی و انقلاب مهاباد افزود: در قالب سند تحول قضایی سعی می‌شود از جمعیت کیفری در زندان‌ها کاسته شود و به جای حبس مجازات‌های دیگر جایگزین می‌شود و بر اساس آن تنها کسانی در زندان‌ها خواهند بود که آزادی آنان امنیت و آرامش جامعه را تهدید می‌کند.

وی اضافه کرد: در قالب این سند از افراد ستم‌دیده که به آنان ظلم شده دلجویی می‌شود و کسانی که با وجود آنکه حق طرف آنها بوده اما به دلیل نداشتن وکیل و توان دفاع از خود علیه آنان حکم صادر شده، حمایت می‌شو و در قالب این طرح امکان دادرسی الکترونیکی، بهره‌مندی قضایی با استفاده از رایانه و گوشی هوشمند وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه قوه قضایه خط قرمزی برای مقابله با فساد نمی‌شناسد افزود: دادگستری با همکاری نهادهای امنیتی و انتظامی در هر جا که احتمال وقوع جرم و فساد وجود داشته باشد ورود پیدا می‌کند و در این زمینه با هیچ کسی تعارفی ندارد.

"گروسی"با اشاره به حمایت از سرمایه‌گذاران افزود: در عین حال قوه قضایه از سرمایه‌گذاری حمایت می‌کند و اجازه نمی‌دهد هیچ واحد تولیدی و یا واحد نیمه تعطیل به خاطر اجرای حکم تعطیل شود و شهروندان در این شرایط اقتصادی بیکار شوند.

"گروسی" با بیان اینکه در دوره ریاست فعلی قوه قضاییه تحول بزرگی نسبت به گذشته ایجاد شده است، اظهار داشت: سیاست‌های تحولی قوه قضاییه که به تایید مقام معظم رهبری نیز رسیده است و اخیرا اصلاحاتی نیز برای تحول بهتر و ایجاد رضایتمندی مردم در آن انجام گرفته، نشان می دهد یک تحول و حرکت بزرگی در این قوه رخ داده که قابل مقایسه با گذشته نیست.

سرپرست فرمانداری مهاباد هم با اشاره به ورود دستگاه قضایی به مساله فساد و تخلفات اداری گفت: این امر باعث جلب اعتماد عمومی مردم و رضایت آنها از دستگاه قضایی و دولت خواهد شد و تعامل بین مردم و دولت بیشتر خواهد شد.

عارف خدرلو افزود: با توجه به انتخابات سال 1400دشمنان از هم اکنون سعی می‌کنند برای ضربه زدن به نظام و کاهش مشارکت مردم در این انتخابات برنامه‌ریزی کنند و اگر تعامل دولت و مردم بیشتر شود، دشمنان به نتیجه نخواهد رسید و ناکام خواهند ماند.

وی اضافه کرد: با توجه به اینکه ثبت‌نام داوطلبان انتخابات 1400 در اسفندماه صورت می‌گیرد و داوطلبان باید دارای گواهی سوپیشینه باشند، کسانی که قصد حضور در کارزار انتخابات دارند، دریافت این گواهی را به روزهای پایانی فرصت باقی مانده موکول نکنند.

وی در خصوص مشارکت مردم مهاباد با مسوولان دولتی بویژه در زمینه شیوع ویروس کرونا اظهار داشت: در حالی که ستاد استانی مقابله با کرونا اجازه بازگشایی تالارهای عروسی را بر اساس رعایت پروتکل‌های بهداشتی داده اما مالکان این اماکن در مهاباد به صورت خودجوش تالارهای عروسی را تا اول اسفند همچنان تعطیل اعلام کردند.

رییس دادگستری مهاباد نیز گفت: کسانی که در حکومت اسلامی قبول مسوولیت می‌کنند باید علاوه بر تخصص و مجهز بودن به دانش روز، متعهد و وظیفه شناس باشند و روحیه خدمتگذاری و خودسازی را نیز داشته باشند.

حجت‌الاسلام غفار نظامیان افزود: مردم ایران در سال 1358به جمهوری اسلامی راس دادند و این حکومت را تنها به خاطر اسم آن بلکه با توجه به معنویات آن و شیوه حکومتداری و انتخاب مسوولان با استفاده از ارای مردم انتخاب کردند.

امام جمعه مهاباد هم گفت: کسانی که در قضاوت‌های خود عدالت را رعایت در هر دو جهان رستگار خواهند بود و نکته اصلی در دادرسی این است که ما با انجام گناه باید مقابله و گناهکاران را به سمت درستی هدایت کنیم.

ماموستا عبدالاسلام امامی افزود: قضات باید علاوه بر اجرای عدالت، ارباب رجوع را با تکریم و احترام بپذیرند و این احترام را هم برای شاکی و هم برای متهم در نظر بگیرند.

"مهراب پوراکبر" قبل از این مسوولت، رییس شعبه دادگاه بدوی ارومیه و دادستان عمومی و انقلاب پلدشت را در کارنامه داشت.

در این جلسه از زحمات اصلان حیدری دادستان سابق شهرستان مهاباد تقدیر و محراب پور اکبر بعنوان دادستان جدید شهرستان مهاباد معرفی شد .