برگزاری جلسه بررسی مشکلات بازسازی بازارچه مهاباد

به گزارش روابط عمومی فرمانداری مهاباد ؛ صبح امروز پنجشنبه مورخه 30 اردیبهشت 1400 جلسه بررسی مشکلات بازسازی بازارچه قدیم مهاباد در سالن جلسات فرمانداری مهاباد برگزار شد.

عارف خدرلو در جلسه بررسی مشکلات بازسازی بازارچه مهاباد گفت : این مبلغ از محل های آورده مغازه داران، کمک های نقدی واریز شده به حساب های معرفی شده و کمک های غیر نقدی جمع آوری شده که در راستای جبران بخشی از خسارت وارده بر بازارچه هزینه شده است.

وی با بیان اینکه مراحل بازسازی بازارچه در حال تکمیل شدن است، ادامه داد: از مجموع مبالغ جمع آوری شده 14 میلیارد و 900 میلیون ریال هزینه ساخت و ساز و بازسازی مغازه های آتش سوزی شده و هفت میلیارد و 960 میلیون ریال نیز در حساب باقی مانده است.

فرماندار مهاباد ضمن قدردانی از مشارکت و کمک های مردمی اظهار داشت: 6 میلیارد و 50 میلیون ریال نیز برای مغازه دارانی که مستاجر و دارای شرایط کمک بوده، برای خرید دوباره اجناس پرداخت خواهد شد.

خدرلو اضافه کرد: تمام هزینه های انجام شده در قبال بازسازی بازارچه به صورت مکتوب، شفاف و با ارایه فاکتور انجام شده و حقی از هیچ مغازه داری در این بازسازی ضایع نشده است.

وی بیان کرد: همچنین 70 میلیارد ریال به عنوان تسهیلات از محل صندوق کارآفرین برای مغازه داران در نظر گرفته شده که نرخ بهره چهار درصد و نفس سه ماهه است.

وی با اشاره به اینکه قبل از هم مبلغ 10 میلیارد ریال از محل بیمه کوثر به مغازه داران به تناسب میزان آسیب بیمه تعلق و تحویل آنان داده شد، گفت: از محل اداره کل مدیریت بحران نیز در تلاش هستیم مبلغی به عنوان تسهیلات بانکی برای مغازه داران اخذ کنیم.

فرماندار مهاباد انجام اقدامات ایمنی برای جلوگیری از این حوادث را نیز ضروری دانست و گفت: مراکز تجاری شامل بازارچه ها و تاناکورا باید از لحاظ ایمنی بررسی و ساماندهی شوند تا در آینده با چنین حوادث ناخوشایندی روبه رو نباشیم.

بزرگترین بازارچه کالاهای خارجی مهاباد واقع در بلوار "شهید محمد امین احمدی" به نام بازارچه اصغری بهمن ماه سال گذشته به دلایل نامعلومی دچار آتش سوزی شد.

در این حادثه حدود 60 باب مغازه راسته قدیم این بازارچه که به طور عمده شامل مغازه های لوازم خانگی، پوشاک، مواد آرایشی و بهداشتی و چینی آلات بود، در آتش سوخت و حدود 300 میلیارد ریال خسارت برجا گذاشت.