امسال چهار هزار مهابادی خون اهدا کرده اند

امسال چهار هزار مهابادی خون اهدا کرده اند
امسال چهارهزار و 371 نفر در این شهرستان با مراجعه به این اداره، بخشی از خون خود را به بیماران نیازمند اهدا کرده اند.

 

 

 

به گزارش روابط عمومی فرمانداری مهاباد : داود نصرارکن رییس اداره انتقال خون مهاباد گفت: امسال چهارهزار و 666 نفر برای اهدای خون به این اداره مراجعه کردند که از این تعداد 295 نفر به دلیل نداشتن شرایط لازم، موفق به اهدای خون نشدند.

وی اضافه کرد: از مجموع اهداکنندگان خون در این شهرستان در نیمه نخست امسال چهار هزار و 271 نفر مرد و 100 نفر زن هستند.

رییس اداره انتقال خون مهاباد با اشاره به کاهش استقبال شهروندان نسبت به اهدای خون اظهار داشت: امسال 471 نفر برای نخستین بار با مراجعه به این پایگاه موفق به اهدای خون شدند و 2 هزار و 571 نفر نیز با سابقه قبلی (حداقل سالی 2 بار) خون اهدا کردند.

"نصرارکن"، با اشاره به ترس کاذب برخی شهروندان از ابتلای احتمالی به بیماری کرونا با اهدای خون گفت: تمام وسایل و تجهیزات دریافت خون، محیط و شرایط خون‌گیری کاملا استرلیزه، بهداشتی و یکبار مصرف است و هیچ جای نگرانی در این زمینه وجود ندارد.

وی اظهار داشت: ذخائر بانک خون این پایگاه با کاهش خون و فرآورده‌های خونی مواجه شده و برای جبران این کاهش نیاز است افراد از همه گروه‌های خونی با مراجعه به پایگاه انتقال خون این شهرستان برای اهدای خون مراجعه کنند.

وی افزود: با توجه به مصرف بخشی از خون‌های ذخیره شده توسط بیماران نیازمند، هم‌اکنون این پایگاه به تمام گروه‌های خونی برای ذخیره و مصرف بیماران احتیاج دارد.

اداره انتقال خون مهاباد به عنوان یکی از پایگاه های اقماری آذربایجان‌غربی از سال 1378 در ساختمان مستقل این اداره فعالیت خود را آغاز کرده است؛ این پایگاه تأمین کننده خون موردنیاز مراکز بیمارستانی شهرستان‌های جنوب آذربایجان‌غربی از جمله میاندوآب، اشنویه، شاهین‌دژ، بوکان، نقده، سردشت، پیرانشهر و تکاب است.

در این پایگاه همچنین پلاسما، گلبول قرمز فشرده، سی پی، سی پی پی، خون فیلتردار، خون شسته شده و پلاکت خون نیز فرآوری و استحصال می‌شود.

# نظر : 0