177 هزار تُن ماده معدنی در مهاباد استخراج شد

177 هزار تُن ماده معدنی در مهاباد استخراج شد
مسوول امور معادن مهاباد گفت: 177 هزار تُن انواع مواد معدنی از ابتدای امسال تاکنون از معادن فعال این شهرستان استخراج شده است.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری مهاباد آکو جوانمردی روز سه شنبه با اشاره به اینکه 12 نوع ماده معدنی در این شهرستان استحصال می شود، افزود: مهمترین و بیشترین سنگ های استخراج شده سنگ آهن به میزان 34 هزار تن، سنگ شن و ماسه به مقدار 65 هزار تن و سنگ سیلیس نیز به میزان 49 هزار تن است.
وی با بیان اینکه 45 درصد کل باریت کشور به عنوان ماده موثر در صنعت نفت در مهاباد تولید می شود، اضافه کرد: 24 هزار تن سنگ باریت نیز از ابتدای امسال تاکنون از معادن مهاباد استخراج شده است.
جوانمردی ادامه داد: از سنگ باریت در خنک و روان کردن مته های حفاری، پوشش درونی چاه های نفت، انتقال مواد ناشی از حفاری به داخل زمین و کنترل فشارهای غیرعادی درون چاه های نفت و گاز استفاده می شود.
مسوول امور معادن مهاباد با اشاره به اینکه 35 معدن در مهاباد فعال است، گفت: حدود 20 معدن نیز به دلیل نبود بازار فروش، کاهش رونق ساخت و ساز و افزایش قیمت تمام شده مواد معدنی استخراج شده در حالت غیرفعال است.
جوانمردی یادآور شد: امسال یک پروانه بهره برداری برای معادن صادر شده است و 13 پروانه معدن نیز به علت فعالیت نداشتن آنها در شرف لغو شدن قرار دارد.
وی گفت: امسال همچنین 9 پرونده اکتشاف نیز پس از تکمیل مراحل آن برای صدور پروانه بهره برداری به مرکز استان ارسال شده است.
جوانمردی با بیان اینکه هم اکنون 18 واحد فناوری مواد معدنی در این شهرستان فعال است، گفت: 40 درصد کل مواد استخراجی در این شهرستان فرآوری و بقیه به علت کمبود ماشین آلات به تبریز و اصفهان ارسال می شود.
مهاباد با 237 هزار نفر جمعیت در جنوب آذربایجان غربی قرار داشته و 40 معدن فعال دارد.