بیش از 140 میلیون مترمکعب آب از مخزن سد مهاباد رهاسازی شد

بیش از 140 میلیون مترمکعب آب از مخزن سد مهاباد رهاسازی شد
مدیر امور آب مهاباد گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون 142 میلیون مترمکعب آب از مخزن سد مهاباد به سمت دریاچه ارومیه، آبیاری مزارع کشاورزی و احیای تالاب‌ها رهاسازی شده است.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری مهاباد ؛ رضا جهین روز شنبه در گفت وگو با خبرنگاران افزود: امسال براساس برنامه ابلاغی باید 30 میلیون مترمکعب آب از مخزن سد مهاباد به سمت دریاچه ارومیه رهاسازی می‌شد که با توجه به وضعیت مطلوب بارندگی و مدیریت مخزن سد تاکنون 61 میلیون به سمت این دریاچه رها سازی شده است.

وی ادامه داد: همچنین امسال از سهمیه 90 میلیون مترمکعبی آب این سد جهت بخش کشاورزی، 73میلیون مترمعکب آب طی سه مرحله به سمت مزارع کشاورزی دشت پایاب سد مهاباد رهاسازی و این روند همچنان ادامه دارد.

مدیر امور آب مهاباد اظهار کرد: در راستای کمک به حفظ محیط زیست و احیای تالاب‌ی این شهرستان، امسال همچنین هشت میلیون مترمکعب آب به سمب تالاب‌های بین المللی قوپی باباعلی و کانی برازان رهاسازی شد و اکنون وضعیت آب این تالاب‌ها مطلوب و پایدار است.
 
جهین با بیان اینکه هم اکنون حجم آب مخزن سد مهاباد به 102 میلیون متر مکعب رسیده است، یادآور شد: این مقدار آب نسبت به مدت مشابه سال گذشته، 10 میلیون مترمکعب بیشتر است.

وی گفت: در حال حاضر دبی ورودی آب به مخزن سد مهاباد صفر و خروجی آن نیز 13.16مترمکعب بر ثانیه برای مصرف شرب و بخش کشاورزی است.

به گزارش ایرنا، سد مهاباد دارای 197 میلیون متر مکعب ظرفیت اسمی و 172 میلیون متر مکعب ظرفیت مفید است که علاوه بر تأمین آب شرب شهر، بیش از 12 هزار هکتار از اراضی کشاورزی این شهرستان را نیز زیر پوشش قرار می‌دهد.

# نظر : 0