آیین بزرگداشت مرحوم "مصطفی خرم دل" مفسر و قرآن پژوه

به گزارش روابط عمومی فرمانداری مهاباد ؛ صبح روز پنجشنبه 29 مهر 1400 دکتر خدرلو فرماندار مهاباد در آیین بزرگداشت مرحوم "مصطفی خرم دل" مفسر و قرآن پژوه مهابادی گفت : توسعه و ارتقای سطح فرهنگ هر جامعه نیاز به سرمایه های انسانی و کسانی دارد که آن را رونق دهد و استاد خرم دل نمونه با ارزشی از این نوع سرمایه های انسانی بود.

عارف خدرلو با تاکید بر حفظ سرمایه های نمادین در جامعه اظهار داشت: توانایی و آثار فاخر این دانشمند در حوزه کاری خود مایه افتخار و مباهات شهروندان است و ضروری است تا به علاقه مندان و اقشار مختلف مردم معرفی شود.

وی وجود شخصیت و سرمایه های انسانی ماندگار را وجه تمایز مهاباد با شهرهای دیگر دانست و تاکید کرد: برگزاری آیین های بزرگداشت، نام گذاری میادین و احداث ِالمان های این سرمایه ها در کنار معرفی و شناساندن آثار آنان باید در دستور کار مسوولان قرار گیرد.

حجت‌الاسلام ناصر خدایاری هم در این آیین گفت: دشمنان اسلام با توجه به وحشتی که از وحدت مسلمانان دارند، از صدر اسلام تاکنون با ایجاد تفرقه در بین آنان، اتحاد و همبستگی جهان اسلام را مورد هدف قرار داده اند که البته بخش عظیمی از این دسیسه ها با هوشیاری مسلمانان نقش برآب شده و پس از این نیز با شکست مواجه خواهد شد.

وی با اشاره مالکیت مسلمانان به قسمت اعظمی از منابع و دارایی های جهان اضافه کرد: از لحاظ موقعیت جغرافیایی، جمعیت، ذخایر و منابع زمینی، کشورهای مسلمان بخش زیادی را در اختیار دارند که با استفاده از آن می توانند وحدت و قدرت خود را چند برابر کنند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌غربی اظهار داشت: در صورت شناخت دقیق از قرآن، سیره پیامبر و فلسفه دستورات پروردگار دیگر هیچ گونه اختلاف و سردرگمی بین مسلمان بوجود نمی آید و همه در راستای سعادت و عاقبت بخیری حرکت خواهند کرد.

حجت‌الاسلام خدایاری با اشاره به ویژگی اخلاقی "مرحوم خرم دل" نیز گفت: این استاد فرزانه به معنای واقعی انسانی از جنس نور بود و لقب های دکتر و نویسنده در شان توصیف ایشان واژه هایی کوچک است.