قصه گویی از کهن ترین هنرهایی است که از گذشتگان و نسل به نسل به ما رسیده و در دنیای مدرن و پر از تکنولوژی امروز همچنان باقی مانده است

داستان های کهن میراثی برای آیندگان

داستان های کهن میراثی برای آیندگان

به گزارش  روابط عمومی فرمانداری  مهاباد، "یکی بود یکی نبود" جمله ای آشنا که ما را به دوران شیرین کودکی می برد و محفل ها و دورهمی های گرم و صمیمی را یادآور می شود.

بسیاری از شب نشینی ها و مهمانی های شبانه ایرانیان با سنت های ملی و آیین های مذهبی پیونده خورده بود و رنگ خاصی به مجالس و مهمانی ها بخشیده بود.

کاک محمد که 50 سال است با قصه گویی، تنور دورهمی های روستایی را در شبهای سرد و بلند سال گرم می کند می گوید: از 16 سالگی بخاطر علاقه ای که به قصه های فولکلور داشتم از روستایی به روستای دیگر می رفتم و این قصه ها را در ذهنم ثبت و ضبط می کردم.

صدیق، یکی از روستاییان می گوید: قصه های زیادی از کاک محمد یاد گرفته ام و می خواهم این قصه ها را برای مردم یادآوری کنم تا این قصه ها از نسلی به نسل دیگر منتقل شده  و راوی میراث گذشتگان باشد.

یک مدرس قصه ‌گویی و نمایشنامه ‌نویسی در مهاباد می گوید: قصه و قصه ‌گویی هنری با قدمت دیرینه است که نه چیزی توانسته جایش را بگیرد و نه به دست فراموشی سپرده شده ‌است.

پاکزاد افزود: قصه گویی هنری است که با ابزار پایه و بنیادین قصه می‌تواند در تربیت و فرهنگ سازی نقش آفرینی کند و هنری کهن محسوب می‌شود که عمر شکل‌گیری آن به زمان شکل گیری داستان‌ها و افسانه‌ها برمی‌گردد.

زهرا پاک روش از کارشناسان ادبی می گوید: بخش بزرگی از میراث فرهنگی و ادبی ایران که به ما رسیده، داستانها و افسانه‌هایی است که نخستین ‌بار از زبان همین نقالان درگذشته‌ های دور شنیده شده است.

وی افزود: فرهنگ قصه گویی قدمتی کهن در تاریخ ایران دارد و این فرهنگ نسل به نسل از گذشتگان به ما رسیده و با وجود فن آوری های نوین توانسته جایگاه خود را حفظ کند.

پاک روش میگوید: از نظر زبان شناسی، موضوع و رویدادهایی را که در این قصه های فولکلوریک روی داده، می توان در این قصه ها پیدا کرد و دوباره آنها را خواند ،اما زمانه تغییر کرده و قصه ها هم با آمدن فضای مجازی تا حدودی رنگ باخته اند.

سلیمان کاک رسولی از مشاوران خانواده در مهاباد میگوید: قصه ها، بهترین راه برای گفت وگو با کودکان در مورد سوء رفتارهای شان است و رفتارهای کودک ترسو و خجالتی، کودک پرخاشگر و قلدر و... را می توانید با قصه ها درمان کنید.

وی افزد: قصه ها حکم شربت شیرینی را دارند که با آن می توان تلخی دارو را به راحتی تحمل پذیر کرد.

محمد حسن فرخی جامعه شناس می گوید: علاوه بر این تغییرات فرهنگی که در جامعه بوجود آمده، تغییرات اقتصادی هم این دگرگونی را موجب شده است.

این جامعه شناس افزود: قصه گویی و قصه نویسی یکی از بخش های بسیار مهم و تأثیر گذار و رایج هنری است و نقش تربیتی آن در ریشه سازی انسانها و جوامع بشری و سوق دادن آنها به سوی اهداف و مقاصد متعالی تأثیر گذار و سودمند است.

روانشناس مهابادی هم بر این باور است:تحقیقات روان شناسان کودک نشان می دهد قصه گویی، بلند قصه گفتن هنگام خواب و نظم و ترتیب داشتن قصه گویی در دوران ٢ تا ٧ سالگی همه از عوامل موثر و زمینه ساز زنده کردن فرهنگ مطالعه در کودکان است.

دکتر مصطفوی تاکید کرد: استمرار قصه گویی در این دوران در آینده از این کودکان خوانندگانی خوب و ماهر می سازد.

عبده رییس اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری مهاباد هم گفت: درتلاشیم با کمک دستگاههای فرهنگی مثل آموزش و پرورش، فرهنگ و ارشاد اسلامی و کانونهای پرورش فکری کودکان و نوجوانان، این موضوع و میراث فرهنگی را ماندگار نگه داریم.

مسوول کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان مهاباد هم گفت: اعضای کا نون پرورش فکری کودکان و نوجوان مهاباد همه ساله د رمسابقات استانی و کشوری در این زمینه فعالیت های خوبی داشته اند.

 افسانه بازیاربا بیان اینکه اعضای این کانون در مهاباد امسال در بیست و دومین جشنواره بین المللی قصه گویی در آذربایجان‌غربی خوش درخشیدند اضافه کرد: در بخش دختران و پسران نارین فرجی، فرزاد جوانمردی و دیلان قهرمان پور هر سه از مهاباد به عنوان برگزیده معرفی شدند و جواز حضور مستقیم در مرحله کشوری را کسب کردند.

وی در ادامه گفت: شیدا نصرتی و شادی پاکزاد از مهاباد هم برگزیدگان بخش زنان بودند و راهی مرحله منطقه‌ای شدند.

قصه گویی از کهن ترین ادبیات است و آنچه آن را به هنر تبدیل می کند، تخیل خلاق جاری در آن است که در قالب خلاقیت کلامی جلوه گر می شود.

در دنیای پرمخاطره فناوری امروز، سنت دیرینه و ارزشمند مردمان ایران زمین را نباید نادیده گرفت و از کنارش به راحتی گذشت.

قصه و قصه گویی نه تنها نباید فراموش شود، بلکه باید به جان گرفتن دوباره آن نیز کمک کرد.

نقل آداب و رسوم گذشتگان هرچند کمرنگ شده اما همچنان نقل محافل و مجالسی است که مهمترین برکتش صفا و صمیمیت و دورهمی های بی ریاست.

# نظر : 0