اعلام آماده باش ستاد بحران شهرستان مهاباد به کلیه دستگاههای اجرایی

اعلام آماده باش ستاد بحران شهرستان مهاباد به کلیه دستگاههای اجرایی
ستاد بحران شهرستان مهاباد عصر امروز یکشنبه ۴ فروردین ۹۸ در محل سالن اجتماعات فرمانداری مهاباد تشکیل جلسه داد.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری مهاباد  در این جلسه عبدالله پور دبیر ستاد بحران شهرستان مهاباد اعلام کرد: برحسب گزارشات و اطلاعیه های هواشناسی و اخطاریه هایی که شب گذشته به دست ما رسیده است به احتمال فراوان شاهد بارش شدید باران در سطح شهرستان و بارش به صورت برف در ارتفاعات خواهیم بود.

محمدپور رییس هواشناسی با اشاره به وضعیت هوایی در چند روز آینده اعلام کرد: داده های هواشناسی بیشترین بارش را برای امشب و فرداشب پیش بینی کرده اند که احتمال می رود بر اثر شدت بارش ها شاهد وقوع سیلاب در بعضی از نقاط باشیم.

وی خاطرنشان کرد: بخش عمده بارندگی در بخش خلیفان خواهد بود که بایستی برای موارد احتمالی از جمله سیلاب آمادگی کامل داشته باشیم.
وی اضافه کرد: برای شهرستان مهاباد ۳۰ تا ۴۵ میلیمتر بارش پیش بینی شده است که احتمال می رود این میزان در خلیفامن به بیش از ۶۰ میلیمتر برسد. در طی چند روز آینده تغییرات دمایی زیادی را شاهد نخواهیم بود ولیکن در هفته آینده احتمال کاهش دمای هوا وجود دارد.

در ادامه معروفی رئیس امور آب شهری و نماینده امور آب شهرستان مهاباد اعلام کرد: تراز سد مهاباد در حال حاضر ۱۳۵.۴۰میلیون متر مکعب است که با تراز نرمال ۱۳۵.۸فاصله ای ندارد. حجم مخزن ۱۷۶.۲۵میلیون متر مکعب که خروجی ۲۰.۹ متر مکعب در ثانیه و ورودی ۲۵.۵ متر مکعب در ثانیه است.
وی خاطرنشان کرد: برای سرریز شدن سد نیاز به حجمی اضافی معادل ۲۵میلیون لیتر آب اریم که این موضوع بستگی به میزان پوشش برف در بالادست سد مهاباد دارد. پیش بینی می شود میزان پوشش برف بالادست معائل ۴۳ میلیون مترمکعب آب باشد که با توجه به عدم تغییر دما در چند روز آینده و گرم نشدن هوا شاهد ذوب شدن برف و افزایش میزان آب سد نخواهیم بود.
وی در انتها اضافه کرد که تمامی پرسنل امور آب مهاباد تا ۵۰ ساعت آینده در آماده باش کامل بوده و تمامی امکانات و تجهیزات این اداره در آماده باش هستند.

منصور صداقت رییس جمعیت هلال احمر مهاباد اعلام کرد: شب گذشته آماده باش کامل را اعلام کرده و با توجه به پیش بینی بارش ها به صورت رگباری و احتمال وقوع سیلاب از امور آب، آبفای شهرستان، شهرداری و هلال احمر درخواست داریم امکانات و تجهیزات خود را اعلام کرده تا در زمان بحران بتوانیم سریعا وارد عمل شویم.
وی اضافه کرد: چند سالن ورزشی و ‌مسجد را برای اسکان موقت آماده کرده و تجهیزات مورد نیاز در آنها قرار داده شده است.

در ادامه دکتر کامران علیزاده آذر شهردار مهاباد اعلام کرد: شهرداری و دستگاههای زیر مجموعه آن از جمله آتش نشانی، خدمات شهری و ماشین آلات شهرداری در آمادگی کامل بسر می برند و تاکنون نیز با لایه روبی کانال اوزندره و قسمتی از رودخانه اطراف تالار باغ گولان سعی نموده ایم حریم رودخانه مهاباد را برای مقابله با حوادث احتمالی آماده کنیم.

علی بیژن فر اعلام کرد: اعلام وضعیت اضطراری را به تمامی دهیاران روستایی بخش خلیفان اعلام کرده ایم. با توجه به اینکه عمده مشسکلات بخش خلیفان در وقوع سیلاب و تخریب پل ها خلاصه می شود در این زمینه بایستی اقدامات مناسب تری صورت گیرد.

پاکزاد بخشدار بخش مرکزی اعلام کرد: از امور آب مهاباد درخواست داریم حتما قبل از باز کردن دریچه های سد به دلیل مسائل ایمنی و وجود ۱۰ روستا در حاشیه رودخانه بخشداری مرکزی را مطلع نمایند.

دکتر شجاعی معاون استاندار و فرماندار شهرستان مهاباد با تاکید به آماده باش کامل اداره برق اعلام کردند که این دستگاه خدمات رسان باید تمامی تلاش خود را بکار ببندد تا شاهد قطعی برق در زمان های حساس نباشیم.
وی اضافه کرد: تا روز پنجشنبه مرخصی تمامی مسئولین شهرستان لغو و در صورتیکه احدی از مسئولین در مرخصی به سر می برند بایستی سریعا مراجعه نمایند.