20 مدرسه در مهاباد ساخته می‌شود

به گزارش  روابط عمومی فرمانداری مهاباد  سرپرست اداره کل نوسازی و تأسیس مدارس استان آذربایجان غربی از ساخت 20 مدرسه در مهاباد خبر داد.

علی مناف زاده در جلسه ستاد بازآفرینی شهری شهرستان مهاباد اظهار کرد: 240 کلاس درس در قالب 20 مدرسه با مشارکت سازمان نوسازی مدارس و سازمان ملی مسکن در مهاباد ساخته خواهد شد.

وی افزود: این مدارس در مساکن مهر، سکونتگاه‌های غیر رسمی و بافت فرسوده شهری ساخته می شوند و در کارگروه شهرستانی نیز مکانیابی و مالکیت آنها تشخیص داده خواهد شد.

مناف زاده تصریح کرد: درحال حاضر 361 باب مدرسه در قالب 2 هزار و 126 کلاس درس نیز در استان آذربایجان غربی درحال احداث می‌باشد که از این میزان فضای آموزشی، 46 مدرسه در مهاباد با 264 کلاس درس درحال احداث است.

وی اضافه کرد: اعتبارات مدارس از 3 محل اعتبارات ملی، استانی و هزینه کرد خیرین تأمین می‌گردد، 30 درصد اعتباراتی که برای فضای آموزشی درنظر گرفته می‌شود توسط خیرین تقبل می‌شود.

شجاعی فرماندار مهاباد نیز در این جلسه با بیان اینکه مکانیابی بخشی از مدارس در گذشته انجام شده اظهار کرد: تا روز شنبه آینده ستاد بازآفرینی شهر مکانیابی مابقی این مدارس را انجام خواهد داد تا اقدامات لازم انجام شود.

وی افزود: اولویت با 3 آیتم مشخص شده است و درصورت مازاد بر ظرفیت می‌توان در سایر مناطق شهر و یا روستاها این مدارس را مکانیابی کرد.

شجاعی تصریح کرد: تا 2 سال گذشته وضعیت زیرساخت‌های آموزشی شهرستان از متوسط استانی پایین‌تر بود ولی با تلاش‌های صورت گرفته از متوسط استانی نیز بالاتر رفته و درصورت اجرای طرح ساخت 20 مدرسه در مهاباد تحولی بسیار عظیم در زیرساخت‌های آموزش و پرورش شهرستان ایجاد خواهد شد به نحوی که میانگین سرانه آموزشی شهرستان از متوسط کشوری نیز بالاتر خواهد رفت.

فرماندار مهاباد در ادامه از تخصیص 3 میلیارد تومان اعتبار به مدرسه باغ شایگان این شهرستان خبر داد و گفت: ارسال این میزان بودجه به ارسال عملکرد دستگاه‌های شهرستان که در این نقطه کار کرده‌اند منوط شده، لذا به دستگاه‌های و ادارات شهرستان مهاباد نیز چند روز مهلت داده شده عملکرد خود را برای فرمانداری جهت اعلام به مرکز استان ارسال نمایند.

ایرج شجاعی افزود: در بخش ورزشی شهرستان نیز ایجاد سالن ورزشی در سکونتگاه‌های غیر رسمی و نوسازی سالن ژیمناستیک در دستور کار قرار دارد.

وی در پایان اظهار کرد: مطالعاتی برای مرمت مزگه‌وتی سوور (مسجد جامع) صورت گرفته و 100 میلیون تومان اعتبار نیز برای آن مصوب شده اما در تلاش هستیم بودجه‌ای دیگر نیز برای تقویت پایه‌ها و ایمن سازی ساختمان جذب کنیم.

جلال محمودزاده نماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی نیز اظهار کرد: مقدمات طرح ساخت 20 مدرسه در این شهرستان در سفر معاون وزیر آموزش و پرورش کشور به مهاباد ایجاد شد و در همین راستا 80 میلیارد اعتباری برای ساخت این مدارس درنظر گرفته شده است.

وی با بیان اینکه اقدامات خوبی در زمینه توسعه زیرساخت‌های شهرستان صورت گرفته اظهار کرد: بنا به دستور وزیر آموزش و پرورش تمامی مدارس درحال ساخت شهرستان مهاباد تا قبل از سال جدید افتتاح و به بهره برداری می‌رسد.