مراسم رونمایی از کتاب خالخالوکه در مهاباد برگزار شد

مراسم رونمایی از کتاب خالخالوکه در مهاباد برگزار شد
مراسم رونمایی از کتاب خالخالوکه در مهاباد برگزار شد

به گزارش روابط عمومی فرمانداری مهاباد  رونمایی از کتاب خالخالوکه به همت موسسه فرهنگی ادبی موکریان (انجمن ادبی) با همکاری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مهاباد در تالار وحدت شهرداری برگزار شد.

قادر مرادی رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان مهاباد در این مراسم اظهار کرد: کتاب خالخالوکه اولین اثر نویسنده جوان مهابادی حوسنا خورشیدی (ههتاو) در زمینه ادبیات کودک است که توسط انتشارات زانکو در تیتراژ یک هزار عدد به چاپ رسیده است.

وی افزود: از ابتدای سالجاری تاکنون در مهاباد 14 مراسم رونمایی با بیش از 40 عنوان کتاب رونمایی شده است.

جلال پورحسن مدیرمسئول انجمن موسسه فرهنگی هنری موکریان در این مراسم اظهار کرد: فعالیت در عرصه ادبیات کودک و نوجوان علاوه بر تخصص در ادبیات، نیازمند تخصص و مطالعات روانشناختی کودک نیز میباشد.

وی افزود: توجه به وزن و قافیه، تعداد مصراعها، استفاده از حروف و نحوه بکارگیری کلمات تک سیلابی و چند سیلابی از جمله مواردی است که همواره باید به آن توجه شود.

گلاله ستاوند نیز با اشاره به تاریخ هنر تصویرسازی اظهار کرد: ادبیات کودکان باید عینی، ساده، ملموس و عاری از هرگونه پیچیدگی باشد.

وی افزود: تصاویر جهان بینی کودک را شکل میدهند و دقت در انتخاب عکس و تصویرسازی در کتابهای کودکان از مهمترین اصول فعالیت در عرصه ادبیات کودک و نوجوان است.

سواره فتوحی از فعالان عرصه ادبیات کودک نیز در این مراسم اظهار کرد: مادران به عنوان اولین معلمان آموزش زبان کوردی نقش مهمی را برای فراگیری زبان مادری ایفا نمایند.

وی افزود: علیرغم اهمیت نگارش و دستور زبان کوردی در ادبیات کودک، در بسیاری از موارد به آن توجه کافی صورت نگرفته، لذا این بخش از ادبیات کودک نیازمند توجه بیشتری است.

حوسنا خورشیدی مولف کتاب خالخالوکه نیز ضمن تقدیر از حضور علاقمندان برای رونمایی از این کتاب اظهار کرد: این اثر زیر نظر 12 نفر از شاعران و نویسندگان به چاپ رسیده است و در آینده نیز آثار دیگری در این زمینه چاپ و روانه بازار میشود.

وی ضمن تقدیر از حمایت خانواده از معلم دوران ابتدایی خود که در این مراسم حضور داشت تقدیر و تشکر کرد.

پایان مراسم با ارائه چند سرود توسط اعضای کانون پرورشی فکری کودکان و نوجوانان و آموزشگاه بارین همراه بود.